Jak zrobić domowy cydr?

  • 1

Jabłka to tani i dostępny przez cały rok surowiec na domowe przetwory. Warto spróbować zrobić z nich coś innego niż ciasto i kompot!

         
ocena: 5/5 głosów: 4
Jak zrobić domowy cydr?
fot. Fotolia

Świat Domowych Alkoholi | Przefermentuj to


Polacy nie gęsi i swój jabłecznik mają

Cydr to niskoprocentowy napój alkoholowy z soku jabłkowego popularny szczególnie w Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii. Cydr rozpowszechniony jest także w Niemczech, USA, Kanadzie, a nawet krajach skandynawskich. Polacy emigrujący na Wyspy Brytyjskie najczęściej znają go pod angielską nazwą Cider nie wiedząc, że napój ten od dawien dawna znany jest też na ziemiach polskich. Jeszcze stosunkowo niedawno mianem jabłecznika, oprócz ciasta, określano również ten jabłkowy trunek. Choć, produkcja Cydru w Polsce zamarła w okresie PRL, dziś na nowo wielu producentów podejmuje się odtworzenia tradycji picia tego szlachetnego trunku. Co ważne, napój ten możemy dość łatwo wyprodukować także domowymi sposobami.

              cydr

Z czego robi się cydr?

Do zrobienia cydru potrzebować będziemy jabłek (najlepiej 2-3 różnych gatunków), drożdży piwowarskich i wody (opcjonalnie). W internetowych sklepach z akcesoriami dla winiarzy można także kupić specjalne drożdże przeznaczone tylko do cydrów. Polecam ich użyć, lecz jeśli akurat nie mamy ich pod ręką dobre będą również drożdże piwowarskie. Cydr powstaje z czystego soku jabłkowego. Należy liczyć więc, że 2kg jabłek dadzą nam około 1 litra gotowego trunku. Przy wyrobie cydru postępujemy tak samo, jak przy wyrobie win domowych. Sok możemy lekko rozcieńczyć dodając do niego wodę, ale musimy pamiętać, że w ten sposób nasz trunek straci na jakości ale także straci co nieco ze swego cierpkiego smaku.
 

Produkcja krok po kroku

By przygotować 5 litrów cydru potrzeba nam 10 kg jabłek. Wyciskanie soku z takiej ilości owoców może być wyjątkowo uciążliwe, dlatego niezbędne będzie użycie sokowirówki, sokownika lub prasy do owoców jeśli ktoś takową posiada. Wyciśnięty sok należy oddzielić od resztek owoców i piany.  Na tym etapie możemy dokonać wstępnego klarowania, poprzez dodanie preparatu klarującego ale nie jest to konieczne. Do gotowego soku dodajemy przygotowane wcześniej drożdże, a następnie całość wlewamy do balonu i zatykamy korkiem z rurką fermentacyjną. Dalej postępujemy tak samo, jak przy fermentacji domowego wina.
         cydr

Butelkowanie i dojrzewanie

Gdy fermentacja się zakończy możemy dodać do balonu środka klarującego lub poczekać na samoistne wyklarowanie się trunku. Nasz cydr może być musujący lub nie. Jeśli preferujemy wersję bez bąbelków, na tym etapie możemy przystąpić do butelkowania. Cydr przechowujemy w butelkach po piwie zamkniętych kapslem przy użyciu kapslownicy. Musujący jabłecznik otrzymamy, jeśli do każdej butelki, zaraz przed jej zakapslowaniem dosypiemy łyżeczkę cukru. Cydr powinien dojrzewać w butelkach, w pozycji pionowej, w ciemnym i zimnym miejscu.
 

Właściwy czas

Cydr dojrzewa szybko, ale też szybko może się zepsuć. Nie należy czekać zbyt długo z otwieraniem pierwszych butelek. Minimalny czas dojrzewania to 14 dni, wersja musująca powinna leżakować nieco dłużej (21-30 dni).  Cydr podajemy schłodzony, ostrożnie otwierając butelki ponieważ na ich spodzie powinien osadzić się drożdżowy osad. Jeśli chcemy, aby nasz trunek był w pełni przejrzysty, należy ostrożnie przelać go do karafki, uważając by osad pozostał na dnie butelki.

                  cydr

Cydr to alkohol coraz bardziej popularny w Polsce. Najczęściej produkuje się go z jabłek, ale można również z gruszek. Trunek ten dzieli się na musujący, gazowany oraz zwykły, czyli niemusujący. Sprzedawany jest w butelkach, które swoim wyglądem przypominają butelki od piwa bądź win musujących.
 
Cydr można uważać także do produkcji alkoholi destylowanych. Nazywa się je brandami jabłkowymi. Cydr i wino jabłkowe to nie to samo, tych pojęć nie należy ze sobą mylić.
 
Cydr to bardzo dobry napój, lekki i orzeźwiający. Ma niską zawartość alkoholu i pije się go przyjemnie. Co więcej, cydr jest mało kaloryczny i ma wiele składników naturalnych, dużo więcej niż zwykłe wino. Cydr popularny jest w Wielkiej Brytanii, północnej Francji, Belgii oraz na Litwie.
 
Cydr to napój idealny na upalne dni. Gasi pragnienie i orzeźwia.