Jak wybrać suszarkę do grzybów?

  • 3

Suszone grzyby to niezwykle aromatyczny składnik dań, jednak aby cieszyć się ich smakiem i zapachem warto rozważyć zakup specjalnej suszarki. Zobacz, co brać pod uwagę wybierając suszarkę do grzybów. Oto praktyczny poradnik!

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Jak wybrać suszarkę do grzybów?
fot. Adobe stock

Jaką moc powinna mieć dobra suszarka do grzybów?

Wybierając suszarkę do grzybów warto zwrócić uwagę na jej moc. Nie może być za niska, (wtedy grzyby nie osiągną oczekiwanej niskiej wilgotności) ani za wysoka (może dojść do nadmiernego przesuszenia powierzchni zewnętrznej przy jednoczesnym niedosuszeniu wnętrza).

Optymalna moc do częstego domowego suszenia to 400 W (np. MPM MSG-06, ceny: od 160 zł). Przy sporadycznym suszeniu wystarczy suszarka o mocy 250 W (np. MPM MSG-01, ceny: od 90 zł).

Jeśli poza grzybami chcesz suszyć także inne produkty, warto rozważyć urządzenie, która pozwala na stopniowanie mocy, a co za tym idzie także temperatury suszenia. Proste suszarki mają dwustopniową regulację temperatury (np. Adler AD 6654, cena: ok. 150 zł), modele zaawansowane dają możliwość płynnej zmiany temperatury (np. Niewiadów 970.01 PS, ceny: od 109 zł), w szerokim zakresie 30-80 stopni Celsjusza (np. SENCOR SFD 2105WH, ceny: od 140 zł).
 

suszone grzyby

Fot: Fotolia


Ciekawą funkcją dodatkową, którą oferują niektórzy producenci jest automatyczne wyłączanie się urządzenia (np. GUZZANTI GZ505, ceny: od 209 zł, model posiada także wbudowany timer), co zapobiega uszkodzeniu grzałki i przesuszeniu produktu.

Ile sit powinna mieć suszarka do grzybów?

Grzyby suszy się przede wszystkim w sezonie, jednak z suszarki można korzystać przez cały rok: przyda się do suszenia warzyw, owoców, kwiatów czy ziół. Liczbę sit, a co za tym idzie wielkość suszarki warto dostosować do tego jak często, i w jakiej ilości suszysz żywność.

Susząc grzyby o różnej wielkości warto wybrać model o regulowanej wysokości sita, dzięki temu zmieścisz nawet wysokie kapelusze (np. Concept SO1020 ceny: od 164 zł). Przezroczyste sita umożliwiają obserwację, a co za tym idzie kontrolę suszenia (np. MPM MSG-02, ceny: od 124 zł). Dla prawdziwych amatorów suszenia polecamy duże suszarki o dużej ilości sit (np. model Concept SO1060 posiada ich 9. Ceny: od 180 zł).

Jeśli nie planujesz suszyć jednorazowo dużej ilości grzybów wybierz suszarkę, która nie zajmie wiele miejsca (np. Esperanza EKD002, ceny: od 85 zł).

Na co jeszcze zwrócić uwagę kupując suszarkę do grzybów?

Zwróć uwagę, aby pokrywa wierzchnia była szczelna. Powietrze nie może uciekać z suszarki, proces ten zmniejsza efektywność suszenia. Elementy powinny być łatwe w rozmontowaniu i myciu. Jeśli posiadasz zmywarkę sprawdź, czy na pewno można w niej czyścić sita (możliwość mycia w zmywarce oferuje np. model Ravanson SD-2030, ceny: od 87 zł).

Dobra suszarka do grzybów to inwestycja na lata. Pozwala zachować smak i aromat nie tylko szlachetnych borowików czy podgrzybków, ale także wielu innych warzyw oraz owoców.

Dlaczego warto suszyć grzyby?


Suszenie jest jedną z najstarszych metod konserwowania żywności, utrwala poprzez odwodnienie, a to woda jest środowiskiem, w którym zachodzą niekorzystne zmiany w żywności wynikające z aktywności bakterii czy pleśni. Dobra suszarka obniża zawartość wody w żywności aż o 70%.

Suszarka do grzybów jest tak naprawdę uniwersalnym urządzeniem za pomocą którego możemy suszyć także owoce (np. jabłka, gruszki, śliwki, czy pomarańcze), warzywa (np. pomidory, buraki), a nawet zioła czy kwiaty.

Jej funkcjonowanie opiera się o mechanizm zintegrowanego oddziaływania silniczka napędzającego wiatrak, który wywołuje ruch powietrza oraz grzałki, która je podgrzewa. Powietrze jest wtłaczane na spód urządzenia, skąd rozchodzi się do góry oddziałując na grzyby przez kilka, kilkanaście godzin - w zależności od czasu suszenia.

Poznaj też 5 mitów na temat grzybów.