Jaką wodę pić?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo wód. Jednak mało osób wie jaka woda będzie dla niego najlepsza.

         
ocena: 4/5 głosów: 2
Jaką wodę pić?
Na rynku dostępne są głównie butelkowane wody mineralne i źródlane. Różnica jest między nimi dużo, jednak wiele osób nadal nie zdaje sobie z niej sprawy. Mianowicie woda źródlana to woda niewzbogacana żadnymi minerałami ani CO2, jej skład jest identyczny do wody płynącej z naszych kranów. Natomiast woda mineralna zawiera konkretne minerały. Może być nisko-, średnio- lub wysoko zmineralizowana.

Nisko zmineralizowana przeznaczona jest głównie do rozcieńczania soków czy też przygotowywania dań dla niemowląt. Zaś woda wysoko zmineralizowana przeznaczona jest głównie dla sportowców lub osób ciężko pracujących fizycznie, ponieważ u nich wraz z potem tracone są duże ilości minerałów. Unikać jej powinny dzieci, osoby z nadciśnieniem oraz chorobami nerek i przewodu pokarmowego.

Kupując wodę mineralną zwracajmy uwagę na etykietę i to co jest na niej napisane, czyli jakie jony zawiera, ponieważ jest to dla nas ważna informacja i tak np.:
* jony magnezu - zmniejszają podatność na stres i obniżają ciśnienie tętnicze krwi, wody z wysoką zawartością tych jonów polecane są osobą z miażdżycą oraz żyjącym w stresie
* jony wapnia - wzmacniają kości oraz szkliwo zębów, chronią przed chorobami układu krążenia oraz korzystnie wpływają na układ pokarmowy
* wodorowęglany - zobojętniają kwas solny, dlatego wody z wysoką zawartością ich polecane są osobom zmagającym się z nadkwasotą oraz cukrzykom, gdyż obniżają stężenie cukru we krwi i moczu
* siarczany - obecne w wodach przyspieszają perystaltykę jelit, dlatego zaleca się systematyczne spożycie przed posiłkami wody o dużej zawartości siarczanów przy skłonnościach do zaparć i niestrawności.

Kolejną istotną informacją na etykiecie, szczególnie dla osób z nadciśnieniem tętniczym, jest wiadomość o zawartości sodu - jeżeli woda zawiera jej mniej niż 20 mg/L to woda jest niskosodowa i rekomendowana jest dla takich właśnie osób.