Kac - jak oddziałuje na nasz organizm

Każdemu z nas zdarzyło się kiedyś odchorować suto zakrapianą imprezę. Ta choroba dnia następnego to kac. Poznaj wroga bliżej - przeczytaj.

         
ocena: 4/5 głosów: 2
Kac - jak oddziałuje na nasz organizm
Jedynym w pełni skutecznym sposobem uniknięcia kaca jest abstynencja, a przynajmniej zachowanie umiaru w piciu alkoholu. Każdy powinien znać swoją miarę, bo dla każdego jest ona inna. Wiadomo, że młodzieży i kobietom alkohol szkodzi bardziej. Ilość trunków, jaką można bezkarnie wypić, zależy również od wagi ciała, ogólnej kondycji i stanu zdrowia.

Tymczasem Polacy generalnie piją za dużo, a kac jest jedną z najczęściej trapiących ich dolegliwości. Niewiele jest osób, którym to uczucie jest całkowicie obce. Głównym składnikiem wszystkich napojów "wyskokowych" jest alkohol etylowy. Wątroba przetwarza go najpierw w szkodliwy związek - aldehyd octowy, a następnie w kwas octowy, który jest wydalany z moczem. Jeżeli wypijemy za dużo wątroba nie radzi sobie z neutralizacją aldehydu octowego i dlatego skarżymy się na nudności i ból głowy. Jednym ze skutków przepicia jest również odwodnienie organizmu.

Alkohol obniża wydzielanie wazopresyny - hormonu regulującego pracę nerek, toteż w trakcie imprezy zmuszeni jesteśmy często korzystać z toalety. Picie dużej ilości napojów bezalkoholowych w niewielkim tylko stopniu wyrównuje utratę płynów. Następnego dnia i tak będzie nam dokuczać ogromne pragnienie. Odwodnienie wiąże się ponadto z wypłukaniem z organizmu mikroelementów - sodu, potasu, magnezu i wapnia, co daje o sobie znać bólami głowy. Znacznie spada również poziom glukozy we krwi.