Przed Wami krótka charakterystyka karamboli i pomelo - naszych ostatnich ulubieńców. Zobaczcie z czym je podać i co mogą dla nas zrobić.
Tropikalna, zielona gwiazdka to oskomian pospolity, znany nam wszystkim bardziej jako karambola. Ten azjatycki owoc mimo, że lubuje się w ciepłym i mokrym klimacie, może być uprawiany na całym globie.
Oprócz tego, że przyciąga wzrok swoim oryginalnym kształtem i smakiem to jest także bogaty w cenne dla ludzkiego organizmu mikroelementy. Zjedzenie karamboli dostarcza nam witaminy C oraz wielu przeciwutleniaczy, dlatego warto ją mieć w swojej kuchni. Z karamboli można przygotować wiele potraw, ale najczęściej dodaje się ją do sałatek, jako dodatek do mięs oraz ryb w postaci lekko podduszonej. Bez dwóch zdań jest także najpiękniejszą ozdobą deserów oraz napojów. Plasterek przypomina bowiem pięcioramienną gwiazdę w kolorze zielonym lub żółtym. Nie sposób się jej oprzeć!
Pomelo - pomarańcza olbrzymia
Czy wiecie, że to właśnie pomelo brało udział w krzyżowaniu innych cytrusów, z których powstał grejpfrut? Pomarańczę olbrzymią odkryto już w XII wieku, jednak dopiero w XVII zadomowiła się na dobre w europejskiej gastronomii. Owoce te są dosyć duże i okrągłe. Ich waga waha się od 0,5 kg do nawet 2 kg, stąd ich nazwa. Wyróżniamy wiele gatunków pomelo, ale zasadniczo mamy ich 3 rodzaje: żółte, zielone i różowe.
Pomelo najczęściej jedzone jest na surowo, ale doskonale spisuje się także w formie kandyzowanej. Kto nie jadł marmolady z pomarańczy olbrzymiej powinien żałować lub czym prędzej przygotować ją samodzielnie. Idealnie pasuje do naleśników, pieczywa lub domowego ciasta.
Jeżeli macie już przesyt jabłek, bananów czy pomarańczy śpieszcie się do większego supermarketu i próbujcie nowości. Mamy nadzieję, że będziecie zadowoleni z oryginalnych smaków.
Dowiedz się więcej na temat pomelo. >>>
Nina W.
Megi-