Kasza gryczana wraca do łask

Kasza gryczana jest jedną z najzdrowszych odmian kaszy. Jako jedyna nie jest także produktem zbożowym, wytwarza się ją bowiem z nasion gryki, rośliny z rodzin rdestowatych.

         
ocena: 5/5 głosów: 4
Kasza gryczana wraca do łask
fot. Fotolia
W sklepach możemy spotkać kilka odmian tradycyjnej kaszy gryczanej, wśród nich należy wymienić kaszę niepaloną, która jest rarytasem o specyficznym smaku oraz kaszę prażoną, którą cechuję brązowy kolor. Zdecydowanie w polskich domach częściej przygotowywana jest ta druga.

Korzyści płynące z jedzenia kaszy gryczanej

Kasza pod różną postacią wraca do łask gospodyń wiejskich, ponieważ oprócz niespotykanego smaku przynosi ze sobą potężny ładunek zdrowia. Ten bogaty w białko dodatek do obiadu dostarcza nam potrzebną dawkę aminokwasów egzogennych. Poza tym jest cennym nośnikiem  przeciwutleniaczy takich jak rutyna czy kwercetyna. Podobnie jak kasza jęczmienna zbawiennie wpływa na układ krwionośny i skutecznie eliminuje skoki insuliny we krwi.

Jest szczególnie polecana osobom zmagającym się z cukrzycą lub chorobami serca. Dla wszystkich tych, którzy nie tolerują glutenu mamy także dobrą informację. Kasza gryczana jest go całkowicie pozbawiona, za to posiada bardzo dużo wapnia, fosforu czy kwasu foliowego. A te związki są nam wszystkim bardzo potrzebne do prowadzenia zdrowego trybu życia.

kasza gryczana
Zdjęcie: Fotolia

Potrawy z kaszą gryczaną w roli głównej

Kasza gryczana jest świetnym uzupełnieniem kotletów mięsnych lub blin. Dzięki swojej konsystencji w połączeniu z mielonym mięsem doskonale się formuje i tworzy idealnie kuliste kształty. Tak zwane kotlety gryczane z dodatkiem ziół i czosnku można serwować bez żadnych dodatków, ponieważ same w sobie zawierają bogatą kompozycję różnorodnych smaków.

Można z niej także przygotować sycące zapiekanki oraz pasty. Idealnie dopełnia farsze, pierogi z twarogiem oraz kaszą gryczaną zrobią prawdziwą furorę wśród domowników. Natomiast bardziej wprawione panie domu przygotują z nią świetne ciasto chlebowe, które po wypieczeniu będzie prawdziwym rarytasem. Gdy nie dysponujemy zbyt dużą ilością wolnego czasu kasza gryczana z warzywami grillowanymi będzie idealnym pomysłem na obiad. Najczęściej zestawia się ją z papryką, cebulą oraz cukinią.

Kaszę gryczaną da się lubić. Namawiamy do eksperymentowania z tym produktem oraz dzielenia się z nami swoimi pomysłami na pyszne i sycące dania z kaszą w roli głównej.