Kolacja skandalistów

Monika Małkowska, charyzmatyczna krytyczka sztuki, poprowadzi najbliższą „Przystawkę z kultury”

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Kolacja skandalistów
Postaci najbardziej kontrowersyjnych artystów - od starożytności do dziś, ich szokujące i zachwycające dzieła oraz ekstrawaganckie losy będą tematem kolejnego spotkania Kulturalnego Klubu Kolacyjnego. Wieczór „Sztuka skandalu i skandale w sztuce” poprowadzi 29 listopada znana publicystka i wykładowczyni.

Monika Małkowska – wyrazista, charyzmatyczna autorka i ekspertka

O sztuce pisze i mówi elektryzująco, niesztampowo. Nie boi się mocnych słów, nie znosi sztywnych wykładów, bo twórczość artystyczną uważa za żywy element współczesności. Z gośćmi najbliższej „Przystawki z kultury” porozmawia o wielkich skandalach artystycznych. Tych, które dały twórcom sławę i pchnęły sztukę naprzód, ale także o tych, które zniszczyły autorów. Przywoła artystów, których skandalizujące dzieła zaprowadziły przed oblicze sądu. I tych, wokół których wybuchały wielkie dyskusje. Co mają wspólnego Lady Gaga i Lord Byron? Kto jest twórczym skandalistą, a kto tylko pozuje? I jak wiele łączy skandale z ich życiem osobistym artystów?

Dopełnieniem wieczoru poświęconego artystycznym kontrowersjom będzie obecność kulinarnego przewodnika. Aleksander Baron jest niezwykłym szefem kuchni – stosuje oryginalne połączenia smaków, a podczas kulturalnych dyskusji serwuje gościom odważne i zdumiewające przystawki, dobrane specjalnie od tematu wieczoru. Dotychczas wieczory wzbogacił m.in. czekoladową-borowikową panna cottą z różą oraz wędzonym dorszem na musie śliwkowym z odrobiną słoniny. Tym razem jego menu sprawi szokującą przyjemność.„Przystawka z kultury. Kulturalny Klub Kolacyjny” jest autorskim projektem agencji Go Culture. To retro rozrywka w nowoczesnym wydaniu. Kameralne wieczory z ekspertami skierowane są do pasjonatów kultury, sztuki i kuchni. Pierwsze spotkanie odbyło się w grudniu 2011 roku. Są one połączeniem formuły klubu kolacyjnego z ideą tradycyjnych klubów dyskusyjnych. Każde spotkanie przybliża konkretny aspekt twórczości i ma charyzmatycznego przewodnika – w tej roli przy stole pojawiają się artyści, krytycy, eksperci. Dotychczas gośćmi „ Przystawki z kultury” byli m.in. pisarka Agnieszka Drotkiewicz, krytyk filmowy Tomasz Raczek, designerzy – Małgorzata i Tomasz Rygalik czy projektantka Joanna Klimas.

Przewodnicy spotkania:

Monika Małkowska – doktor sztuki, wykładowczyni ASP, jedna z najważniejszych polskich krytyczek i publicystek, kobieta wszechstronna i nieustraszona. Wystawiała obrazy i rysunki, aranżowała wystawy, projektowała ubrania, stylizowała modelki, pisała książki o modzie. Jako publicystka interesuje się różnymi obliczami kultury wysokiej i popularnej oraz relacjami pomiędzy nimi.

Aleksander Baron – szef kuchni Solec 44 oraz LOKAL BISTRO. Znany z komponowania niecodziennych i zaskakujących dań. Doświadczenie i wiedzę w kulinarnym fachu zdobywał m.in. w Szkocji i na Karaibach, jednak na pierwszym miejscu stawia kuchnię polską i produkty regionalne.

Szczegółowych informacji szukać można na stronie klubu: www.przystawkazkultury.pl oraz na Facebooku.