Koncentracja i pamięć a dieta

  • 2

Życie nie zwalnia, a my próbujemy wytrzymać narzucone nam tempo. Przez to jesteśmy zestresowani i roztargnieni. Wystarczą odpowiednie składniki diety by poczuć się lepiej!

         
ocena: 5/5 głosów: 6
Koncentracja i pamięć a dieta
fot. Fotolia

Jak tego nie zrobimy, zaczną się kłopoty z pamięcią, zabraknie nam energii, poczucie humoru okaże się nikłe. Dlatego tak ważne jest spożywanie 4-5 odpowiednio zbilansowanych posiłków w ciągu dnia.

Powinniśmy jeść ciemne pieczywo, kasze, makarony, ziemniaki, płatki. Są to bogate źródła węglowodanów, z których uwalnia się glukoza, czyli paliwo dla naszego mózgu.

Skrobia jest wolno trawiona i nie podnosi tak szybko poziomu cukru we krwi. Dzięki temu naszym neuronom nie brakuje energii przez długi czas. Produkty te zawierają dużo witamin z grupy B.

Nie można zapominać o jajkach, bo żółtko zawiera lecytynę, która jest jednym z najważniejszych fosfolipidów znajdujących się w każdej komórce organizmu. Lecytyna poprawia pamięć i przyspiesza wymianę informacji w mózgu.

Obowiązkowo musimy spożywać ryby morskie! Zawierają nienasycone kwasy omega 3, które „budują” mózg. Pobudzają też wydzielanie serotoniny, która odpowiada za dobry nastrój. Naukowcy dowiedli, że dieta bogata w tłuszcze omega 3 obniża ryzyko choroby Alzheimera.

Tak samo działa olej rzepakowy, lniany i oliwa. Ryby zawierają dużo witaminy E, która spowalnia starzenie komórek nerwowych.

Nie wolno zapominać o mięsie, które zawiera dużo witaminy B i PP. Ich niedobór powoduje kłopoty ze skupieniem i koncentracją. Zawiera dużo żelaza, które poprawia ukrwienie mózgu i powoduje, że jest on lepiej odżywiony, a co za tym idzie może pracować ciężej.

Warzywa to ważne źródło witamin, ale nie tylko - zawierają m.in. antocyjany, które chronią neurony przed uszkodzeniem. Zapobiegają chorobom Alzheimera i Parkinsona. Najwięcej zawierają ich w sobie owoce jagodowe, choć podobne właściwości ma także seler naciowy, marchewka, zielona papryka oraz oregano.

Co ucieszy łasuchów, również czekolada ma pozytywny wpływ na organizm. Najlepsza dla mózgu jest czekolada gorzka - dodaje energii, ale na krótko! To przez cukry, które zawiera. Nie minie dużo czasu, nim mózg ponownie zasygnalizuje głód.

Najlepszy wybór to czekolady 70% - zawierają dużą ilość magnezu, niezbędną do wytworzenia energii dla mózgu. Magnez działa antystresowo oraz łagodzi objawy depresji. Polecam także orzechy ziemne, brazylijskie, nerkowca, migdały, pestki dyni i słonecznika.