Migdały to bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, błonnika, mikroelementów i witamin. Skutecznie potrafią obniżać poziom cholesterolu, mają zbawienny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, a także posiadają właściwości zapobiegające przybieraniu na wadze. Są także niezwykle skuteczne przy takich dolegliwościach jak zgaga.
Migdały dla sportowców. Skład migdałów pozwala zmniejszyć dolegliwości po treningu, niweluje ból mięśni, spowodowany zakwasami. Poprawia się ogólna kondycja i wydolność mięśni. Migdały to naturalny dopalacz dla sportowców.
Migdały dla cukrzyków. Spożywanie migdałów przez cukrzyków, reguluje poziom cukru we krwi, gdyż obniża wchłanianie glukozy w jelitach.
Migdały a uroda. Są bogatym źródłem witamin A i E, nazywanych witaminami piękna. Antyoksydanty zawarte w migdałach skutecznie opóźniają efekty starzenia się skóry, zapobiegają powstawaniu zmarszczek. Regularne spożywanie migdałów powoduje, że skóra staje się jedwabista i gładka.
Migdały można spożywać w dowolnej formie, jako przekąskę, do chrupania, a także jako dodatek do wielu potraw - zarówno na słodko, jak i tych wytrawnych. Idealnie komponują się z wszelakiej maści pesto, oraz dodają smaku i uroku sałatkom. Migdały w połączeniu z drobiem nadają potrawom charakteru.
Nina W.