Witaminy i minerały, czyli jak zachować zdrowie?

Wszyscy wiemy, jak dużą rolę odgrywają w naszym życiu makroelementy - ale czy wiemy jak często i w jakiej postaci je przyjmować?

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Witaminy i minerały, czyli jak zachować zdrowie?
fot. Fotolia
Czym, tak naprawdę są makroelementy? To pierwiastki, których dziennie potrzebujemy więcej niż 100mg. Zacznijmy od wapnia - to jeden z najważniejszych makroelementów. Jest przede wszystkim składnikiem kości, a ponadto niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że jest czynnikiem krzepnięcia krwi oraz, że odpowiada za skurcz mięśni i przewodzenie impulsów nerwowych. Aby utrzymać odpowiedni poziom wapnia w organizmie należy jeść mleko, ser biały, czy jajka. Jego niedobór może prowadzić do osteoporozy, a także do krzywicy, czyli deformacji kości.

Kolejnym ważnym makroelementem o którym warto wspomnieć jest magnez. Podobnie jak wapń jest składnikiem kości. Aktywuje on enzymy kontrolujące pracę naszego ciała, a także wpływa na koncentrację i pamięć. Jego niedobór doprowadza do skurczów, a także do osłabienia pracy serca oraz prowadzi do rozkojarzenia i jakże znanej nam "niemożności skupienia myśli". By tego uniknąć należy spożywać rośliny liściaste - sałatę, kapustę, a także czekoladę.

Pisząc o pierwiastkach nie można zapomnieć o sodzie. Tak naprawdę nie zdajemy sobie sprawy, co takiego jest w stanie zdziałać w naszym organizmie. Przede wszystkim usprawnia on przewodzenie impulsów nerwowych, dzięki czemu nasza reakcja na bodźce jest szybsza. Ponadto utrzymuje ona odpowiednie ciśnienie osmotyczne płynów ustrojowych.

Na koniec należy wspomnieć o potasie! Podobnie jak sód, jest odpowiedzialny za przewodzenie impulsów nerwowych, wpływa na uwodnienie koloidów, a także aktywuje enzymy niezbędne do pracy naszego ciała. Znaleźć go można w owocach (zwłaszcza w jabłkach i bananach), warzywach i mięsie.

Ważne by dieta, czy sposób naszego odżywiania był urozmaicony bo tylko dzięki temu możemy utrzymać prawidłową ilość substancji niezbędnych do dobrego funkcjonowania.

Sprawdź przepis na solidną dawkę witamin i minerałów! >>>