Koniec palenia w restauracjach

  • 2

Jeszcze tylko przez miesiąc w pubach, klubach i restauracjach można będzie zapalić przy stoliku

         
ocena: 4/5 głosów: 1
Koniec palenia w restauracjach
Właściciele klubów i restauracji mają miesiąc na dostosowanie swoich lokali do wymogów ustawy. Ustawa wyraźnie mówi, że miejsce dla palących może zostać wydzielone w lokalu o powierzchni co najmniej 100 m2 - w mniejszych niż 100 m2 palenie nie będzie możliwe.


Pomieszczenie dla palących


Miejsce dla osób palących musi zostać dobrze odseparowane od pozostałej części lokalu. Ponadto istotna jest tutaj wentylacja - to wymóg konieczny.

Sprawy nie załatwi więc już "kilka stolików pod oknem" - i tak wiadomo, że dym rozchodzi się wówczas po całej sali.
W restauracjach kilkukondygnacyjnych rozwiązaniem nie będzie również przeznaczenie jednego z pięter dla osób palących - dym papierosowy wydostawałby się na klatkę schodową a bez odpowiedniej wentylacji byłby tak samo wyczuwalny w całym lokalu.


Czy restauracje stracą klientów?


Kiedy rozpoczynano rozmowy na temat zaostrzenia zakazu palenia w miejscach użyteczności publicznej często pojawiały się głosy, że spowoduje to zmniejszenie liczby klientów - co z kolei wpłynie na spadek obrotów. Jednak Polska to trzydziesty trzeci kraj, który wprowadza restrykcyjne przepisy, a doświadczenia poprzedników nie napawają obawą o zyski właścicieli.

Większe lokale, które będą mogły wydzielić odpowiednie pomieszczenia dla palaczy nie muszą bać się o klientelę - natomiast obsługa mniejszych mówi, że klientów częściej zniechęca to, że muszą dusić się w dymie tytoniowym.


Kary za łamanie zakazu


Za złamanie zakazu zabraniającego palenia w kawiarni, restauracji czy punkcie fast food właściciel może zostać ukarany kwotą 2 tysięcy złotych - jego obowiązkiem jest wywieszenie informacji o zakazie palenia. Jeśli natomiast klient złamie zasadę może otrzymać mandat w wysokości 500 zł.

Dotyczy to także takich miejsc, jak szkoły, szpitale, przystanki komunikacji miejskiej czy środki transportu publicznego.