Lato zaklęte w słoikach

Właśnie teraz są najlepsze: dojrzałe, słodkie, soczyste. Zapakuj owoce do słoików i ciesz się nimi zimą!

         
ocena: 0/5 głosów: 0
Lato zaklęte w słoikach
fot. Małgorzata Dzięgielewska
Konfitury smażone tradycyjną metodą są bardzo słodkie (na 1 kg owoców przypada 1 kg cukru). Duża ilość cukru konserwuje (wraz z działaniem wysokiej temperatury), chroniąc przetwory przed pleśnieniem, a także podczas smażenia powoduje szybkie gęstnienie konfitur. Jeśli jednak nie chcemy aż tyle słodyczy w domowym dżemie, możemy zmniejszyć ilość cukru dodawanego do przetworów.

Wówczas trzeba jednak owoce smażyć dłużej i na pewno nie pozostaną one w całości, tylko się rozpadną. Aby przyspieszyć proces gęstnienia i nie gotować owoców zbyt długo (bo wtedy pozbawiamy je części wartościowych składników), można dodać sok i pestki cytryny, bogate w naturalną pektynę.

Wygodnym rozwiązaniem jest użycie do przetworów cukru żelującego, który zawiera też pektyny i kwasek cytrynowy, dzięki czemu wymagany czas gotowania ulega skróceniu. Możemy też pokusić się o przygotowanie domowej pektyny, która działa zagęszczająco i pomaga owocom puszczającym dużo soku szybciej się ściąć.

Jak to zrobić? Gotujemy owoce, które zawierają dużo pektyn (najlepsze do tego celu są jabłka, ale także jagody, porzeczki, borówki), następnie odparowujemy wodę i dodajemy część owoców do dżemu czy konfitur z owoców, które mają ich mało (np. do truskawek).

Konfitura truskawkowa
 
KONFITURA TRUSKAWKOWA (1 LITR)

SKŁADNIKI:
- truskawki 1,5 kg
- cukier 1 kg
- ocet balsamiczny 50 ml
- cytryna 1 szt.
 
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
1. Truskawki umyj, osusz na sicie, usuń szypułki. Pokrój owoce na połówki (lub ćwiartki — jeśli owoce są bardzo duże). Umieść w szerokim garnku o grubym dnie i zasyp cukrem. Pozostaw na minimum 2 godziny, by truskawki puściły sok.

2. Dodaj sok wyciśnięty z cytryny oraz ocet balsamiczny. Postaw garnek na średnim ogniu, doprowadź do wrzenia. Od tego momentu gotuj 5 minut. Odstaw do całkowitego ostudzenia.

3. Proces smażenia i studzenia powtórz jeszcze 3 razy. Za każdym razem, od momentu zawrzenia gotuj nie dłużej niż 5 minut. Po ostatnim smażeniu wykonaj test zimnego talerzyka (powinien być porządnie schłodzony w zamrażalniku). Jeśli kropla konfitury wylana na talerzyk zastygnie, konfitura jest gotowa. Jeśli spływa, powtórz krótkie smażenie.

4. Przelej konfiturę do wysterylizowanych słoików, zamknij. Odwróć do góry dnem i pozostaw do wystygnięcia.
 
Dżem brzoskwiniowy z amaretto i migdałami

DŻEM BRZOSKWINIOWY Z AMARETTO I MIGDAŁAMI (1 LITR)

SKŁADNIKI:
- dojrzałe brzoskwinie 1 kg (waga po wypestkowaniu)
- cukier żelujący Diamant 1:1
- skórka z 2 cytryn
- amaretto 50 ml
- migdały 70 g

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
1. Umyte brzoskwinie umieść na minutę we wrzącej wodzie. Następnie przełóż do wody zimnej, aby szybko je schłodzić. Zdejmij z owoców skórkę, usuń pestki, a miąższ podziel na kawałki. Włóż do garnka i zasyp cukrem żelującym — wymieszaj. Pozostaw na min. godzinę, aby owoce puściły sok. Tymczasem zalej migdały wrzątkiem, a po kilku minutach usuń z nich skórkę. Migdały osusz i dość grubo posiekaj.

2. Postaw garnek na średnim ogniu, dodaj amaretto, skórkę otartą z cytryn oraz migdały. Doprowadź do wrzenia, a następnie gotuj 4 minuty, cały czas mieszając.

3. Napełnij słoiki dżemem, zamknij wieczka i odstaw do całkowitego wystygnięcia.
 

WIĘCEJ PRZEPISÓW NA PYSZNE POTRAWY DLA KAŻDEGO ZNAJDZIECIE W APLIKACJI KUCHNIA I KROPKA


Kuchnia i Kropka



Kropka TV