Chyba każdy je uwielbia. Delikatne w smaku, rozpływają się w ustach. Możemy jeść je na surowo, zaraz po zerwaniu z krzaka lub przygotować z nich pyszne dżemy i syropy, które zimą będą przypominały o minionym lecie. Owoce te rosną dziko w lasach, możemy także uprawiać je w swoim przydomowym ogródku. Już od dawna znane są ich cudowne właściwości dla naszego zdrowia .
W malinach znajdują się kwasy organiczne (np. jabłkowy), cukry (glukoza, fruktoza, sacharoza) i pektyny. Oprócz tego znajdziemy w malinach wiele różnych witamin, między innymi: A, C, B1, B2, B3, PP, K. Maliny zawierają także bogactwo składników mineralnych, którymi są wapń, żelazo, potas oraz magnez.
Leczniczo działają także liście malin. Zawierają one sole mineralne, kwasy organiczne oraz związki żywicowe i flawonoidy. Maliny są zatem prawdziwą skarbnicą składników, które są dla człowieka drogocenne.
Zdjęcie: Fotolia
Maliny na zdrowie
Owoce i liście malin mają właściwości lecznicze. Swoim działaniem pomagają w zwalczaniu gorączki (to dzięki temu, że pobudzają gruczoły potowe, a co za tym idzie, organizm ludzki produkuje więcej potu, który, parując przyczynia się do obniżenia wysokiej temperatury), a zawarte w nich olejki eteryczne rozgrzewają organizm. Liście z malin najlepiej przyrządzić jako napar, herbata z nich przygotowana ma bardzo dobre działanie i zaleca się pić ją profilaktycznie.
Maliny mają działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Mają również właściwości uspokajające. Znane są też z tego, że łagodzą bóle menstruacyjne. Zawierają w sobie dużo błonnika i dzięki temu chronią przed zachorowaniem na raka jelita grubego, trzustki oraz prostaty. Jeżeli cierpisz z powodu biegunki, maliny na pewno pomogą Ci w tej dolegliwości.
Masz przeziębienie albo zapalenie oskrzeli? Pij sok z malin, on dostarczy Twojemu organizmowi wiele minerałów i witamin, dzięki którym szybko pokonasz chorobę. Najlepiej w takich wypadach połączyć sok z malin z miodem. Dla osób cierpiących z powodów niedokrwistości maliny są świetnym lekarstwem. Jeżeli masz wysokie ciśnienie, maliny i ich cudowne właściwości pomogą w jego obniżeniu.
Maliny a dieta
Okazuje się, że maliny doskonale radzą sobie z oczyszczeniem naszego przewodu pokarmowego z resztek jedzenia, które tam zalega. Pestki, które znajdują się w tych magicznych owocach, pomagają pozbyć się z toksyn z naszego organizmu.
Maliny dojrzewają w lipcu i sierpniu. Najlepiej jest je od razu zerwać, ponieważ pozostawione na krzaku mogą spleśnieć. Liście tych owoców możesz z kolei zbierać przez całe lato. Z zebranych malin możesz przyrządzić sok (idealny zwłaszcza zimą lub na jesienne wieczory, kiedy dopada Cię osłabienie), dżem i inne konfitury.
Zdjęcie: Fotolia
Maliny to owoce, które na pewno dodadzą zdrowia każdemu. Możliwości ich wykorzystania jest naprawdę wiele. Warto pamiętać o właściwościach liści, które możemy zbierać przez całe lato.
Skorzystaj z naszych przepisów i zobacz, co możesz przygotować z malin!
Agiatis przyrządziła przepyszne ciastka francuskie z malinami. Naprawdę warto je spróbować, bo wyglądają apetycznie. A co najważniejsze: są łatwe w przygotowaniu!
Napój z malin i mięty to pomysł dayzi. Aromatyczny i smaczny. Działa orzeźwiająco. Idealnie smakuje na zimno z lodem. Można podawać go także na ciepło. Szybko się go przygotowuje!
Katarzyna J. przygotowała muffinki z malinami. Możecie sobie tylko wyobrazić ich smak - naprawdę wyśmienite. Wspaniale pachną. Polecamy!
Makaron pełnoziarnisty z bitą śmietaną i malinami przygotowała halina. Danie to lubią przede wszystkim dzieci, jest idealne na upalne dni.
Redakcja poleca: Sposób na przygotowanie dżemu z malin >>>
karola25
marcinka