Skórka owocu, która zmienia barwę w miarę dojrzewania, od ciemnozielonej, poprzez różne odcienie żółci, po czerwoną, jest cienka i gładka, ale dość twarda.
Mango lepiej działa na cholesterol niż leki go obniżające. Zawiera wiele polifenoli o właściwościach przeciwutleniających. Wyszukują one wolne rodniki i chronią komórki przed uszkodzeniami. Jedzenie mango zapobiega też nowotworom. Związki zawarte w mango namierzają i eliminują szkodliwe komórki nowotworowe, nie naruszając zdrowych.
Mango oczyszcza także skórę. Dobrze wpływa na wzrok dzięki witaminie A i E. Jest bogatym źródłem witaminy C i z grupy B, które wspomagają układ odpornościowy i nerwowy.
Jest bogaty w miedz, magnez, potas i pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi. Dzięki dużej zawartości witaminy C, ułatwia wchłanianie żelaza z produktów roślinnych.
Dostarcza organizmowi dużo błonnika i białka, a także mangiferynę. Mango zawiera przede wszystkim pektyny.
Kwiaty mango stosowne są w leczeni biegunek i zakażeniach dróg moczowych. Polecany jest peeling z mango, który ma właściwości przeciwzapalne. Kora mango z kolei, działa przeciwbólowo na reumatyzm. Masło z pestek mango można wykorzystać jako filtr przeciwsłoneczny, opóźnia procesy starzenia.
Można je przechowywać w lodówce 8-10 dni. Można je spożywać na surowo, dodać do sałatek, robić koktajle, dodawać do curry i mieszanek warzywnych. W 100 g ma 60 kcal. Jest owocem średnio kalorycznym. Ten owoc równie idealnie nadaje się do tego, by z jego wykorzystaniem przygotowywać przetwory jak: galaretki, czy też kompoty. Owoc mango może być również marynowany.
Dowiedz się jak kupić dobre mango. >>>