Margherita vs Lahmacun

  • 1

Choć za ojczyznę pizzy uważa się Włochy, to potrawa ta zawojowała prawie cały świat.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Margherita vs Lahmacun

Pizza, obok kebabu, to w wielu krajach jedno z najbardziej rozpowszechnionych dań. I choć za ojczyznę pizzy uważa się Włochy, to potrawa ta zawojowała prawie cały świat. To popularne danie ma tyle wersji, ile jest kulinarnych regionów. Spośród wielu wariantów, na szczególną uwagę zasługuje pizza turecka.

Ciasto do pizzy różni się w zależności od kraju pochodzenia. Grecka pita, niemieckie flammkuchen czy indiańskie paratha mają zupełnie inny wygląd oraz smak. Podstawą tureckiej pizzy jest placek pide, który jest zwykle wypiekany w kształcie łódeczki, co odróżnia ją od popularnej okrągłej wersji. Najważniejszą różnicą pomiędzy włoską pizzą a turecką pide jest brak w tej drugiej sosu pomidorowego. Pizze tureckie noszą różne nazwy w zależności od składników. Podstawowe wersje nadzienia pide to: kavurmalı (z mięsem pieczonym), kaşarlı (z żółtym serem), kıymalı (z mięsem mielonym), kuşbaşılı (z mięsem siekanym) oraz karışık (najczęściej mięso i ser).  W Turcji natknąć się można również na włoski odpowiednik calzone. Kapalı pide to bowiem zamknięta pizza z nadzieniem w środku.

Najprostszą i zarazem najbardziej znaną turecką pizzą jest Lahmacun. Może mieć ona kształt owalny lub w łódkę. Znane są na ogół dwa rodzaje tego dania, nazwane od miejscowości, z których pochodzą – Gaziantep i Urfa. Na nadzienie tej pizzy składają się: siekane mięso, cebula (bądź czosnek), papryka i pietruszka. Lahmacun wypieka się w piecach opalanych drewnem, stąd trudno jest uzyskać w warunkach domowych podobny smak. Łatwiej wybrać się do restauracji, najlepiej takiej, gdzie, można podpatrzeć jak zamówione danie jest przyrządzane.

My poprosiliśmy szefa kuchni restauracji Maho, aby pokazał nam jak to się robi:


A tu znajdziecie dokładny przepis szefa restaruracji Maho: Pizza Lahmacun.