Marnotrawstwo żywności w UE

Marnotrawstwo żywności to poważny problem. Parlament Europejski postanowił walczyć z tym procederem.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Marnotrawstwo żywności w UE
Marotrawienie jedzenia to poważny problem.

Ponad połowa żywności w krajach Unii Europejskiej jest marnowana. Wyrzucamy do śmieci  produkty spożywcze, podczas, gdy aż 79 mln obywateli UE żyje na skraju ubóstwa, a 16 mln ludzi nie ma co jeść.  Parlament Europejski chce coś zrobić w tej sprawie i dlatego uchwalił rezoulcję, która ma zapobiegać marnotrawstwu jedzenia i ułatwieniu dostepu do żywnosci ludziom najbiedniejszym, mieszkającym w krajach UE. 

Kto jest winny?


Zdaniem Parlamentarzystów za marnowanie jedzenia  winę ponoszą : w 42 proc. gospodarstwa domowe, czego w 60 proc. można było uniknąć; w 39 proc. producenci, w 5 proc. sprzedawcy i w 14 proc. dostawcy żywności. Straty żywnoścowei w 27 krajach członkowskich UE ocenia się na 89 mln ton rocznie, co daje ok. 179 kg na jednego obywatela.

Edukacja jest najważniejsza?

Europosłom zależy na podjęciu skoordynowanych działań opartych na łańcuchu dostaw i konsumpcji w  Europie. Dzięki takiemu działaniu możemy zapobiegać sceptycznej prognozie, że do 2020 roku ilość zmarnowanej żywności może osiągnąć zawrotną kwotę  126 mln ton rocznie. Oprócz tego popierają pomysł edukacji  obywateli, która ma uświadomić społeczeństwu, jakie mogą być skutki marnotrwastwa żywności.  Kraje UE powinny wprowadzić w szkołach programy edukacyjne na temat odpowiedniego sposobu przechowywania produktów żywnościowych jak  ich utylizacji.

Na opakowaniach żywności powinno się umieszczać datę, przed którą należy sprzedać artykuł spożywczy, bo im bliżej jest końca daty spożycia produktu, tym większe jest prawdopodbieństwo, że zostanie wyrzucony i się zmarnuje.