Menu statystycznej Polki

  • 4

Badanie "Czas na Polki - dieta" zrealizowane dla Organic Farma Zdrowia przez 4P research mix pokazuje co najczęściej je i czego stara się unikać na talerzu statystyczna Polka.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Menu statystycznej Polki
Rozdrarta pomiędzy kosztownym snobizmem na slow food  a wygodą i przystępną ceną fast food. Jak sobie radzi z tymi sprzecznymi trendami statystyczna Polka?  Nasze codzienne domowe posiłki sytuują się ... gdzieś pomiędzy.

Najpierw idziemy na zakupy. W koszyku 80% Polek na pewno znajdzie się pieczywo, a w prawie co drugim jabłko i pomidor (48% Polek jada warzywa i owoce codziennie). Co trzecia Polka kupi również mięso i wędlinę (31%) oraz coś do smarowania powszechnego na polskich stołach pieczywa, czyli odwieczna wojna między masłem (32%) a margaryną (30%). Dużym powodzeniem będzie się też cieszyła półka z nabiałem (41% Polek jada go codziennie), bo wiadomo, że wapń, że zęby, że generalnie nabiał jeść trzeba!

W rozliczeniu tygodniowym najlepiej wypadają produkty mączne (makarony) i kasze oraz mięso i wędliny (u 61% Polek znajdują się na talerzu kilka razy w tygodniu).

To czego w ogóle nie znajdziemy w jadłospisie co trzeciej Polki, to chipsy, frytki, hamburgery. I prawie połowa twierdzi (48%), że słone przekąski jada nie częściej niż 2-3 razy w miesiącu. Brawo, postawa godna naśladowania!

Są też w menu Polki produkty, których używanie stara się ograniczać. I tu na przekór powiedzeniu „dziewczyny słodkie jak maliny” – łatwiej jest Polce ograniczyć w swojej diecie cukier („zawsze” czyni to prawie co czwarta Polka), niż sól (tylko 17% „zawsze” stara się ograniczać spożycie soli). Ponadto ogranicza się tłuste pokarmy i produkty z konserwantami.

Gdybyśmy mogli użyć magicznego zaklęcia ‘stoliczku nakryj się’ to na stole „przeciętnej Polki” (która nie istnieje)  pojawią się na śniadanie kanapka z serem i pomidorem, a na obiad spaghetti (jako połączenie mięsa i makaronu) oraz sałatka. Ani to slow, ani fast food, takie po prostu przeciętne menu w granicach rozsądku.

Badanie „Czas na Polki - dieta” zrealizowane zostało na zlecenie Organic Farma Zdrowia przez 4P research mix na  reprezentatywnej próbie 600 kobiet, w czerwcu 2010, wyłącznie przez ankieterki, metodą wywiadów bezpośrednich, wspomaganych komputerowo (CAPI).


Autorka: Emilia Urbańska, psycholożka w 4P Research Mix