Metody zdobienia jajek

Już czas pomyśleć o tym w jaki sposób przyozdobimy nasze koszyczki ze święconką. Podpowiadamy jak przygotować kolorowe pisanki. Dzięki naszym czterem metodom zdobienia jajek koszyczek będzie stylowy.

         
ocena: 5/5 głosów: 5
Metody zdobienia jajek
fot. Fotolia
Pisanki cebulą malowane

Najbardziej znanym sposobem barwienia jajek jest gotowanie ich w łupinach z cebuli. Warto pamiętać, że efekt barwienia zależy od ilości użytych łupin, koloru jajka oraz czasu w jakim zostało wystawione na działanie barwnika uzyskanego z cebuli. Metoda zdobienia jajek za pomocą łupin z cebuli jest prosta. Wystarczy obrać cebulę, zalać łupiny wodą, zagotować, dodać ugotowane na twardo jajka i gotować na małym ogniu przez 3-4 minuty. W ten sposób otrzymujemy jednokolorowe pisanki. Jeśli chcecie zrobić wzorki na jajkach możecie nakleić na nich listki, płatki kwiatów lub gałązki ziół, a następnie schować je do podkolanówek, zawiązać na czubku i dopiero włożyć do cebuli. Na jednokolorowych jajkach możecie wydrapać wzorki. Użyjcie do tego cyrkla, noża lub żyletki.

Pisanki w srebro ubrane

Bardzo ciekawą metodą zdobienia jajek jest oklejanie ich folią aluminiową. Metoda ta jest dość prosta, a efekt zachwycający. Posmaruj wcześniej ugotowane jajko klejem i odstaw na 2 minuty. Wytnij z aluminiowej folii prostokąty, które będą w stanie objąć jajko lub uszykuj kilka mniejszych kawałków. Nałóż folię na jajko. Przed nałożeniem małych części naelektryzuj swoje palce pocierając nimi o ubranie. Delikatnie wygładzaj załamania, które pozostawia folia.

Pisanki

Pisanki wyklejanki

Piękne i ozdobne jajka mogą powstać metodą wyklejania. W tej metodzie kluczowy jest klej - jeśli chcemy uzyskać trwały efekt, a jednocześnie nie jeść jajka - użyjmy kleju do tapet. W innym wypadku wystarczy klej biurowy. Metoda wyklejania wzorków na jajkach jest prosta. Wystarczy wyciąć ozdoby z papieru, krepiny, materiału lub kupić gotowe. Smarujemy jajko klejem i zdobimy przy pomocy wycinanek. Z jajek można zrobić kurczaczka - do zafarbowanego na żółto jajka doklej dziób i nogi kurczaka zrobione z pomarańczowego papieru. Dobrze wysmarowane klejem jajko możecie też obtoczyć - w cukrze, gruboziarnistej soli, kolorowym piasku lub kawałkach papieru.


Zasznurowane jaja

Kolorowe pisanki można także zrobić przy pomocy różnobarwnych sznurków kupionych w pobliskiej pasmanterii. Wydmuszkę albo wystudzone ugotowane jajko na twardo, możemy też użyć jajek z tworzywa sztucznego - styropianu czy plastiki. Jakiekolwiek jajko byśmy nie wybrali - smarujemy je klejem i wokół niego zawijamy sznurek - na zmianę różne kolory dadzą olśniewający efekt. Kolorowe jajka w sznurkach będą jeszcze piękniejsze, jeśli ozdobisz je na czubkach na przykład kolorową kokardką. Końcówkę sznurka można tez przymocować przy pomocy kropelki kleju!


Autor: Elżbieta Żołek

Więcej ciekawostek, porad i przepisów znajdziesz w Wielkanocnym Wydaniu Specjalnym >>>

   
 Wielkanocne Wydanie Specjalne

Zobacz poprzednie Wydanie Specjalne >>>