Międzynarodowy Dzień Kawy

  • 1

29 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kawy. W tym dniu filiżanka małej czarnej jest obowiązkowa! Bo nic tak nie pobudza z rana jak kawa!

         
ocena: 0/5 głosów: 0
Międzynarodowy Dzień Kawy
fot. Fotolia
HISTORIA KAWY

Przyrządzana z palonych, a później zmielonych ziaren kawowca - kawa to tuż obok herbaty najpopularniejszy napój na świecie.

Kawowce to rodzaj wiecznie zielonych krzewów, o szerokich, ciemnozielonych i błyszczących liściach. Kiedy kawowce kwitną ich białe kwiaty mają jaśminowy zapach. Rośliny te uprawia się w strefie subtropikalnej i tropikalnej, znajdującej się pomiędzy zwrotnikiem Raka a zwrotnikiem Koziorożca.

Owoc kawowca, w procesie dojrzewania zmienia swoją barwę z zielonej na czerwoną. W okrągłym wnętrzu podobnym do wiśni, kryje dwa przylegające do siebie ziarna. Surowiec kawy, czyli zielone ziarno uzyskamy po usunięciu zewnętrznej warstwy z przylegających do siebie ziaren.

Kawa Mrożona kawa Zielona kawa
Zdjęcia: Fotolia

Ojczyzną kawy jest Etiopia. Legenda mówi, że drzewa kawowca odkrył etiopski pasterz o imieniu Kaldi. Zauważył, że jego kozy pasące się w górach po zjedzeniu liści oraz czerwonych owoców krzewu są pełne energii. Przyrządził napar z ziaren tego krzewu, odkrywające jego wzmacniające i pobudzające właściwości również dla człowieka.

NAJDROŻSZA KAWA ŚWIATA

Kopi luwak to najdroższa kawa świata. Ziarna kawy pozyskiwane są z odchodów indonezyjskiego zwierzaka łaskuna muzanga zwanego potocznie cywetą. Łaskun zjada tylko najlepsze, dojrzałe owoce kawowca. Ziarna kawy po nadtrawieniu w żołądku łaskuna tracą gorzki smak, a zyskują lepszy, łagodny aromat. Filiżanka kawy kopi luwak kosztuje około 100 złotych, zaś kilogram kawy to wydatek około 3 tysięcy złotych.

Ziarna kawy Kopi Luwak Łaskun
Zdjęcia: Fotolia

POMYSŁY NA KAWĘ

Kawa
to nie tylko smaczny napój, ale również składnik wielu potraw zarówno tych wytrawnych jak i słodkich. W dziale Napoje mleczne znajdziecie inspiracje na napoje i dania z dodatkiem kawy.

Po kawę mrożoną warto sięgać w upalne dni. Sprawdźcie jak zrobić doskonalą mrożoną kawę w domu. Herbata i kawa to wasze ulubione napoje? Sprawdźcie co warto o nich wiedzieć.

Kawa to napój bardzo popularny w naszym kraju. A Wy, jak często ją pijecie? Wolicie kawę z mlekiem i cukrem czy zwykłą czarną? Czekamy na Wasze odpowiedzi!