Międzynarodowy Dzień Pizzy

  • 3

9 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pizzy! Ten okrągły przysmak idealnie smakuje z dodatkami na cienkim lub puszystym cieście, z ciągnący się serem lub delikatną mozzarellą. Codziennie na całym świecie sprzedawanych jest około 13 milionów pudełek pizzy.

         
ocena: 5/5 głosów: 5
Międzynarodowy Dzień Pizzy
fot. Fotolia
SKĄD SIĘ WZIĘŁA PIZZA?

Pizza kojarzy nam się ze słoneczną Italią, jednak nie pochodzi z tego kraju. Przypuszcza się, że potrawę, która smakiem przypomina dzisiejszą pizza podawano już w starożytnej Grecji. Był to placek posmarowany oliwą, pospany ziołami z dodatkiem czosnku. Około V wieku p.n.e. okrągły placek trafił do Rzymu. Sos pomidorowy stał się nieodłącznym elementem pizzy, kiedy w XVII wieku do włoskiego miasta Neapol sprowadzono pomidory.

Pierwsza współczesna pizza powstała w 1889 roku. Wtedy to pizzy, uznawanej wcześniej za potrawę dla biedoty i chłopów, zapragnęła spróbować królowa Włoch Małgorzata Sabaudzka oraz jej mąż Umberto di Savoia. Raffaele Esposito, piekarz, przygotował dla królowej specjalną potrawę, którą była pizza. Danie miało nawiązywać do narodowych barw Włoch, a więc podstawowymi składnikami, których Esposito użył do wyrobu pizzy były: pomidory (czerwień), ser mozarella (biel) oraz bazylia (zieleń). Na cześć królowej pizzę nazwano Margherita i do dziś jest ona jedną z najbardziej lubianych wersji pizzy na świecie.

Pizza margherita Pizza
Zdjęcia: Fotolia

CIEKAWOSTKI NA TEMAT PIZZY

Największą pizzę przyrządzono w 1990 roku w RPA w Afryce. Pizza ważyła 12,2 tony, a jej średnica wynosiła 37,4 metra. Do produkcji pizzy gigant zużyto 3960 kilogramów sera, 1763 kg pieczarek oraz 1984 kg sosu pomidorowego. Najdłuższą pizzę zrobiono w 2011 roku w Hiszpanii. Pizza mierzyła 1141,5 metra.

Najdroższą pizzę na świecie można zjeść w Pizzerii Margo na Malcie. Na pizzy za 1800 euro znalazły się między innymi takie składniki jak: białe trufle, płatki 24-karatowego złota i mozzarella di bufala - najbardziej ceniony ser bawoli. Pizza ta nie zawiera pomidorów ponieważ nie komponują się z delikatnym smakiem trufli.

Rekordzistką Guinessa na najszybsze przygotowanie pizzy (uformowanie pięciu spodów do pizzy o średnicy 30 cm z kul o wadze 350 g) jest Brittany Rowe, która wykonała kulinarne zadanie w zaledwie w 33,94 sekundy.

Pizza Pizza Pizza
Zdjęcia: Fotolia

W 2001 roku Bernard Jordan (pracownik Butler's Pizza) dostarczył pizzę z Cape Town (Afryka Południowa) do Sydney w Australii. Przemierzył 11 042 km. Była to najodleglejsza dostawa pizzy w historii.

Najwięcej pizzy na świecie jedzą mieszkańcy Norwegii oraz Niemiec, około 5,4 kg rocznie na osobę.

CZAS NA DOMOWĄ PIZZE!

Świętujcie Międzynarodowy Dzień Pizzy w domu! Skuście się i przygotujcie pyszną pizzę z bazyliową koroną! To prawdziwie królewska pizza! Jeśli macie ochotę na coś innego przygotujcie calzone, które idealnie smakuje z sosem czosnkowym. Więcej przepisów znajdziecie w naszym dziale Pizza, gdzie każdy wybierze coś dla siebie!

Zachęcamy Was do udostępniania przepisów na pizze oraz inne domowe dania fast-food: zapiekanki, hot-dogi, frytki czy hamburgery. Każdy przepis opatrzony autorskim zdjęciem nagrodzony zostanie cennymi wirtualami. Zapraszamy!