Molekuły w kuchni

Mnóstwo finezji, garść pomysłów i feeria smaków - to kwintesencja kuchni molekularnej.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Molekuły w kuchni
Użycie chemii w kuchni wciąż szokuje

Wbrew pozorom, kuchnia molekularna opiera się na samych składnikach naturalnych. Co prawda występują w niej reakcje chemiczne, ale z tablicą Mendelejewa ma niewiele wspólnego. Określenie „molekularna”  jest terminem chemicznym i oznacza „rozbijanie na cząsteczki”. Czyli ten rodzaj kuchni korzysta z procesów chemicznych, a nie jak się powszechnie uważa – z chemicznych substancji.

Celem tej czarodziejskiej kuchni jest wydobycie z potraw tego, co najlepsze. I nie chodzi tu jedynie o kwintesencję smaku, ale również o stworzenie zupełnie nowych kombinacji i form. Można się zastanawiać, czy kuchnia molekularna to przełamanie dotychczasowego gotowania czy sposobu myślenia o nim? W każdym razie, śmiały futuryzm kulinarny ma do spełnienia jedno główne zadanie – osiągnięcie ideału.

Molekularne sekrety

Tajemnica tej metody tkwi w odpowiedniej temperaturze i sposobie przygotowania potraw. tu rezygnuje się ze smażenia i pieczenia potraw. Dania przyrządza się bez tłuszczu, 'smaży' w wodzie z dodatkiem specjalnego roślinnego cukru. Substancje wykorzystywane do gotowania to naturalne związki chemiczne, takie jak wyciąg z alg morskich, dzięki któremu możemy zmienić konsystencję wielu dań. Natomiast poprzez zastosowanie azotu można w krótkim czasie zamrozić potrawy dzięki czemu nie tracą one ani wartości odżywczych, ani aromatu.

Ponadto ta nowoczesna metoda gotowania daje nieograniczone możliwości. W konwencjonalnej kuchni kawior z buraków, marchewki czy z melona, lody ogórkowe, czy sok owocowy w postaci kapsułki na pewno nie byłyby możliwe. A więc, czas na poszukiwania nowych inspiracji!