Niezdrowa dieta młodych Polaków – za dużo słodyczy, za mało warzyw!

  • 1

Zwyczaje żywieniowe polskich dzieci wypadają bardzo niekorzystnie na tle najmłodszych Europejczyków.

         
ocena: 4/5 głosów: 2
Niezdrowa dieta młodych Polaków – za dużo słodyczy, za mało warzyw!
Badania zostały przeprowadzone przez polskich i europejskich naukowców w ramach projektu TEMPEST (słowo TEMPEST powstało z pierwszych liter słów angielskiej nazwy programu – „Rola indywidualnych i środowiskowych czynników regulacyjnych w radzeniu sobie z pokusami żywieniowymi”), a na celu ma zbadanie nawyków żywieniowych dzieci i młodzieży w 9 europejskich państwach.

Badania w Polsce przeprowadzili badacze ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej na ponad 800 uczniach szkół podstawowych, gimnazjów i liceów w południowo-zachodniej Polsce, a jego wyniki są bardzo niepokojące. Coraz więcej młodych ludzi cierpi na nadwagę i otyłość!

Aż 1/5 młodych ludzi w wieku 10-17 lat je śniadanie najwyżej trzy razy w tygodniu. Poza tym młodzi Polacy stronią od warzyw, a niezwykle chętnie sięgają po słodkie i słone przekąski oraz niezdrowe, słodzone napoje. Badacze wskazują na niezwykle łatwy dostęp do niezdrowej żywności w szkolnych sklepikach, ale też na brak dostatecznego wsparcia rodziców w kształtowaniu zdrowych nawyków żywieniowych młodych ludzi.

Właśnie wsparcie ze strony domu i szkoły wydaję się kluczowe, ponieważ badanie pokazuje, że młodzi Polacy chcą jeść zdrowo – potrzebują jedynie wsparcia i ułatwień. Aż 60 procent badanych jest za tym, aby szkoły promowały zdrowy tryb życia, a 40 procent zgadza się na zakaz sprzedaży lub podwyżki cen niezdrowych przekąsek i słodzonych, gazowanych napojów.

Badacze wskazuję także na kluczową rolę przykładu, jaki powinni dawać rodzice dzieci – wszelkie kampanie i pogadanki będą nieskuteczne, póki nie pójdzie za nimi przykład rodziców.