4 listopad - Dzień Taniego Wina

Dobrze znane zdanie – „Tanie wino jest dobre, bo jest tanie i dobre” idealnie odzwierciedla dzień, w którym lampka Jabłuszka Sandomierskiego, Mamrota czy Leśnego Dzbanu jest wręcz koniecznością! Sprawdź, dlaczego niektóre trunki zaszczyciły grono dobrze rozpoznawanych napojów alkoholowych.

         
ocena: 0/5 głosów: 0
4 listopad - Dzień Taniego Wina
fot. Fotolia
Czym jest najczęściej tanie wino?

Trunki i napoje winopochodne  to znana grupa napojów, która wytwarzana jest na bazie jabłek lub innych owoców. Ich cena zazwyczaj nie przekracza 10 zł, co dla niektórych stało się zaletą, a dla innych powodem do omijania ich szerokim łukiem. Potocznie nazywany jabolem, mamrotem lub winiaczem ma wiele odmian i dostępnych smaków.Czym dokładnie są napoje i wyroby winopochodne?

„Zgodnie z ustawą winiarską ( DzU z 2004 r. nr 34, poz. 292 ze zm.) napoje winopochodne owocowe lub miodowe są napojami o rzeczywistym stężeniu alkoholu od 4,5 do 15 proc. objętościowych, zawierającymi co najmniej 50 proc. win owocowych (fermentowane napoje winopochodne owocowe) lub zawierającymi co najmniej 50 proc. miodu pitnego (fermentowane napoje winopochodne miodowe), ewentualnie dosładzane lub aromatyzowane. Natomiast napoje winopodobne owocowe lub miodowe będące napojami o rzeczywistym stężeniu alkoholu od 9 do 15 proc. objętościowych, różniącymi się od win owocowych i miodów pitnych mniejszym udziałem soków lub miodu w nastawie, otrzymanymi w wyniku fermentacji alkoholowej na stawu na fermentowane napoje winiarskie inne niż "Polskie Wino/ Polish Wine", ewentualnie są dosładzane lub aromatyzowane” jak twierdzi Krzysztof Potocki, naczelnik Wydziału Wyrobów Winiarskich i Napojów Spirytusowych w Ministerstwie Rolnictwa.

Najtańsze wina pomimo nazwy różnią się jakością, smakiem i metodą przygotowywania w stosunku do zwykłego wina. Data przydatności do spożycia sprawia, że to trunki o niewyrafinowanym smaku i głębi. Jedynie prawdziwe zasługuje na miano – im starsze i dojrzalsze, tym lepsze.

Produkowane na bazie jabłek jabole czy inne winiacze zawierają siarczyny, drożdże, cukier oraz inne związki chemiczne, mające na celu udoskonalić smak i kolor napoju, który będzie poddany procesowi fermentacji.

Posiadają niezliczone nazwy, których wydźwięk często potrafi rozśmieszyć niejednego do łez. Leśny Dzban, Zemsta Teściowej czy Marzenie Traktorzysty z pewnością zagościły już na wielu imprezach studenckich i nie tylko.

Kieliszek wina
Fotolia

Czym kierować się przy wyborze dobrego wina?

   1.Tanina – to jedna z najważniejszych rzeczy przy doborze wina. To naturalny składnik zawarty w skórkach z winogron. Charakterystyczny aromat pozostawia lekko gorzkawy i wyrafinowany posmak, który nie odpowiada wszystkim gustom. Ważne jest, aby w zależności od preferencji wybierać wina z mniejszą lub większą zawartością taniny.

   2.Oznakowanie – Większość win jest oznakowanych według regionu, z jakiego pochodzą, a nie odmiany winogron, których użyto do produkcji, Jest to najczęstszy błąd, jaki popełniamy podczas poszukiwań ulubionego trunku.

   3.Cena – Tutaj należy wziąć pod uwagę nie tylko rocznik, ale i pochodzenie danego wina. Klasyczny stereotyp – drogie wino równa się jakość -należy weryfikować podczas kosztowania różnych szczepów i odmian winogron. Cena nie zawsze musi świadczyć o wykwintnym smaku, który będzie dopasowany do każdego podniebienia.

Jak Wy spędzicie ten dzień? Zainspirujcie się przepisami na aromatyczne grzańce na winie, a z pewnością ogrzeją Was w jesienne listopadowe wieczory!