7 produktów, które sprawią, że się odstresujesz

Nasze codzienne życie obfituje w stresy i nerwowe sytuacje. Sprawdź po jakie produkty spożywcze sięgnąć, żeby zlikwidować napięcie i trochę się wyluzować.

         
ocena: 0/5 głosów: 0
7 produktów, które sprawią, że się odstresujesz
fot. Fotolia
Niestety stresu nie unikniemy. Każdego dnia mamy do czynienia z różnymi sytuacjami, kiedy niekoniecznie wszystko układa się po naszej myśli. Spóźniony pociąg, ogromny korek samochodowy, niezadowolony szef, ważny egzamin albo choroba najbliższej osoby… Stresu nie zlikwidujemy, ale czasem próbujemy go „zajeść”.

Najczęściej jest to droga donikąd, bo w nerwowych sytuacjach sięgamy przeważnie po niezdrowe przekąski, które mamy pod ręką: batoniki, czpisy, gazowane napoje, fast foody. Wydaje się, że poprawiają nam humor, ale tak naprawdę jeszcze pogarszają sytuację. Są słodkie, tłuste i pełne chemicznych substancji. Czujemy się po nich ociężale, są przyczyną tycia i różnych groźnych chorób. Co w takim razie jeść, żeby naprawdę sobie pomóc w stresujących sytuacjach?

1. Ciepłe mleko
Mleko ma sporo magnezu, dzięki któremu możemy się zrelaksować i rozluźnić mięśnie. Obniża ciśnienie i ułatwia zasypianie. Szklanka ciepłego mleka na noc jest polecana każdemu, kto cierpi na bezsenność albo nie może zasnąć z powodu stresów minionego dnia.

2. Jagody, borówki
Podczas nerwowych dni nasz organizm pozbywa się za dużo witaminy C, a skóra szarzeje i traci blask. Aby zdrowo wyglądać w trudnym momentach naszego życia warto podjadać borówki oraz jagody, które nie tylko nadadzą naszej cerze zdrowy wygląd, ale także uzupełnią poziom witaminy C. Owoce te posiadają również antyoksydanty, które łagodzą skołatane nerwy.

3. Czekolada
Ale tylko gorzka, z dużą zawartością prawdziwego kakao i wyłącznie spożywana w rozsądnych ilościach. Czekolada obniża cholesterol i częściowo likwiduje hormon stresu – kortyzol. Poza tym większość z nas ją po prostu lubi, a więc kostka czekolady sprawia przyjemność i poprawia humor.

4. Jabłka
Jabłka są pyszne, tanie i można je kupić praktycznie w każdym sklepie. Dostarczają nam wiele cennych witamin i minerałów. Są także źródłem błonnika. Jabłka zawierają flawonole, które wspomagają naszą pamięć, koncentrację i logiczne myślenie. Zmniejszają także poziom stresu oksydacyjnego.

5. Orzechy
Orzechy, szczególnie migdały, zawierają dużo magnezu, który jak już wspominaliśmy przy okazji mleka, działa na nas rozluźniająco i redukuje poziom stresu. Przez niedobór magnezu jesteśmy rozdrażnieni i możemy skarżyć się na bóle głowy. Orzechy włoskie są bogate w kwasy omega-3, które m.in. likwidują huśtawki nastrojów i przeciwdziałają stresowi. Torebkę ulubionych orzechów warto mieć np. w szafce w pracy albo w plecaku w szkole.

6. Szparagi
Jeśli chcemy zredukować poziom stresu warto spożywać produkty bogate w składniki odżywcze, takie jak kwas foliowy, witaminę B, potas, magnez i białko. To wszystko znajdziemy w szparagach.

7. Awokado
Awokado jest cennym sprzymierzeńcem w walce ze stresem, bo zawiera dużo witaminy B. Dzięki niej nasz organizm produkuje czerwone krwinki poprawiające nastrój. Ponadto awokado zawiera nienasycone tłuszcze regulujące ciśnienie krwi.