Olej z awokado jest tłoczony na zimno i ma barwę ciemnozieloną. Zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, skwalen i lecytynę, która rewelacyjnie działa na nasz mózg, chroni wątrobę i żołądek. Z kolei cholina zawarta w lecytynie poprawia naszą koncentrację i zapamiętywanie. Olej ten twardnieje w niskich temperaturach. Jest odporny na ciepło. Można go stosować na skórę. Nie poleca się go do smażenia, bo ma najwyższą temperaturę dymienia - 255 stopni Celsjusza.
Wspaniale podkreśla smak potraw przygotowanych na zimno, zwłaszcza sałatek, dipów, sosów, past pikantnych, marynat. Znakomicie sprawdzi się jako składnik pesto, dodatek do makaronów, pierogów i gotowanych na parze warzyw.
Jedząc awokado nawilżamy skórę od środka, a smarując się zewnętrznie pielęgnujemy ją, chronimy przed działaniem czynników zewnętrznych. Można go zmieszać z kremem i smarować skórę na noc. Jest olejem nieschnącym, dlatego przechowuje się go od 6-8 miesięcy. Ma delikatny, owocowy zapach oraz orzechowy smak.
Olej z awokado produkuje się w wielu odmianach - z dodatkiem czosnku, chilli, limonki lub nowozelandzkiej rośliny horopito.
Salsa z olejem z awokado
Kilka pomidorów obieramy ze skóry i kroimy, dodajemy trzy łyżki oleju z awokado, sok z limonki, sól, pieprz, kolendrę, papryczkę chili pokrojoną. Całość mieszamy i gotowe. Można podawać do kanapek, grzanek.
Nina W.