Rodzaje ciasta naleśnikowego

Wszystko co powinieneś wiedzieć o cieście na naleśniki!

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Rodzaje ciasta naleśnikowego
Choć casto naleśnikowe można przygotowywać z różnych składników, to zawsze powinno być na tyle gęste, żeby się nie "gotowało" na patelni, bo powstaną dziury w cieście i nie za gęste, gdyż trudno będzie je rozlać na całej powierzchni patelni.

Natomiast ciasto naleśnikowe do smażenia owoców lub innych produktów w cieście musi być znacznie bardziej gęste niż ciasto na naleśniki.

Po wymieszaniu składników odstawiamy ciasto na mniej więcej 15 minut - dobrze połączone nie będzie przywierać do patelni.

Do usmażenia 1 naleśnika na patelni o średnicy 26 cm potrzeba 70-80 ml ciasta.

Z ciasta zrobionego z 500 ml płynu można usmażyc 10-12 naleśników. Płynem może być mleko, mleko z wodą lub piwo. Część mleka możemy zastąpić 100 ml śmietanki lub śmietany.

Do 500 ml płynu możemy wsypać od 150 do 200 g mąki pszennej lub gryczanej oraz dodać od 2 do 4 jajek. Jajka możemy dodac w całości lub oddzielnie żółtka i ubite na sztywno białka.

Zamiast całych jajek do ciasta możemy dodać same żółtka lub 2 jajka i 1-2 żółtka. Do ciasta dodawany jest też często tłuszcz: 1-2 łyżki rozpuszczonego masła, masła z oliwą lub samej oliwy.

Tłuszcz powoduje, że naleśniki nie są suche. Dodatek cukru nadaje z kolei naleśnikom ładny, żółty kolor. Niewielką ilość cukru, np. łyżeczkę, można dodać nawet do naleśników, które będą podawane ze słonym farszem, a więcej cukru dodaje się do naleśników ze słodkim nadzieniem.

Niekiedy do ciasta dodawane są składniki aromatyczne, takie jak imbir, cynamon, czekolada, skórka z cytryny lub pomarańczy., posiekana natka pietruszki, listki świeżej bazylii, kolendry, koperku itp.