Paliwo z torby foliowej?

Foliowa jednorazówka może pomóc w rozwiązaniu naszych kłopotów energetycznych. Stanowi doskonałe, wysokokaloryczne paliwo...

         
ocena: 3/5 głosów: 2
Paliwo z torby foliowej?

Bezpieczne spalanie torby foliowej

Torebka foliowa składa się w całości z polimerów, czyli liniowych łańcuchów węgla i wodoru. Podczas jej spalania powstaje jedynie dwutlenek węgla oraz woda - powszechnie występujące w przyrodzie. W krajach tak skrajnie proekologicznych, jak kraje skandynawskie, takie spalarnie funkcjonują z powodzeniem od wielu lat. „W Polsce mamy na razie tylko dwie takie spalarnie. Nie mniej jednak jako kraj członkowski będziemy się musieli dostosować do prawa Unii Europejskiej i wybudować ich znacznie więcej” – mówi Piotr Polewczak, Stowarzyszenie KOEKO.

Oszczędności na paliwie z torby foliowej

Badania, przeprowadzone przy udziale Uniwersytetu w Birmingham dowodzą, że dzięki spalarniom oszczędza się rocznie 30 milionów ton ropy naftowej w skali całej Europy. Dodatkowo tym sposobem rozwiązuje się problem nadmiaru śmieci. W Polsce 90% odpadów podlega składowaniu, podczas gdy np. we Francji składuje się jedynie 30% odpadów. Ekonomiczne korzyści użycia foliówek jako paliwa są więc niezaprzeczalne: surowiec jest praktycznie darmowy, oszczędzamy energię ze źródeł nieodnawialnych oraz zmniejszamy ilość zalegających odpadów.

Dodatkowo produkcja opakowań foliowych jest praktycznie bezodpadowa, a więc przyjazna środowisku, w przeciwieństwie do produkcji np. papieru, która generuje ścieki, niezwykle trudne do oczyszczenia. Zaś po zużyciu foliówka w pełni nadaje się do recyklingu. Na rynku surowców wtórnych panuje dziś duży niedobór regranulatów, czyli produktów wtórnego przetworzenia opakowań foliowych. Używa się ich do produkcji worków na śmieci, folii rolniczych i budowlanych, plastikowych pojemników itp. A huty stosują już odpady z tworzyw jako paliwo.

Kłopoty z energią

Ceny ropy naftowej na światowych rynkach z roku na rok są coraz wyższe, Rosja trzyma w paliwowym szachu znaczną część świata, w krajach Bliskiego Wschodu sytuacja polityczna wciąż jest niestabilna, wydobycie węgla pociąga za sobą olbrzymie koszty. W poszukiwaniu alternatywnych źródeł energii sięgnęliśmy już do sił wiatru, wody i słońca. Nadszedł czas, aby wykorzystać siły ukryte w foliówkach.

Koalicja na Rzecz Opakowań Ekologicznych KOEKO jest stowarzyszeniem, którego misją jest szerzenie edukacji ekologicznej. Zrzeszamy przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją i dystrybucją jednorazowych torebek i reklamówek foliowych. Na temat „foliówek” posiadamy rzetelną wiedzę. Chcemy przekazać społeczeństwu obiektywne oparte na analizach ekspertów informacje o tworzywach sztucznych, ich przetwórstwie oraz wpływie na środowisko. Popieramy segregację odpadów oraz bezpieczny dla otoczenia recykling. Zakazami nie odbudujemy środowiska!