Patisony - skąd się wzięły?
Jak inne rośliny dyniowate – np. kabaczek i sama dynia – przywędrowały do nas z Ameryki Północnej. Uprawiali je już m.in. Aztekowie z dzisiejszego Meksyku. Najpierw hodowano je – co nie dziwne – jako rośliny ozdobne, szybko jednak zadomowiły się w kuchni wielu krajów, zwłaszcza śródziemnomorskich.
Patisony - co można z nich zrobić?
Młode, małe patisony mają delikatną skórkę – surowe można dodawać np. do sałatek. Większe trzeba obrać, miąższ pokroić i dodać do potraw duszonych lub smażonych, np. gulaszy, warzyw z patelni. Świetnie nadają się też do faszerowania mielonym mięsem lub grzybami.
Patisony ze słoika
Marynowane, niektórym smakują bardziej niż ogórki: 2 kilogramy małych patisonów umyj, włóż do słoików, dodaj do każdego po liściu laurowym, po 5 ziaren ziela angielskiego i pieprzu, kawałku cebuli, pasku marchwi i po 2 ząbki czosnku. Zagotuj 1,5 litra wody z 400 ml octu, 7 łyżkami cukru i 5 łyżkami soli. Zalej słoiki. Pasteryzuj przez 15 minut.
Zdjęcie: Fotolia
100 g patisonów dostarcza zaledwie niecałych 20 kcal. Nie sposób się więc nimi utuczyć. Mają za to sporo witamin – wit. C, B1, B2, a także pożytecznych minerałów – wapnia, magnezu, fosforu i żelaza. Jak inne rośliny dyniowate, dostarczają również beta-karotenu, chroniącego m.in. przed nowotworami.
Warto wiedzieć
Duże patisony mogą osiągnąć średnicę nawet 20 centymetrów. Takie (ale także te mniejsze) warzywa można z powodzeniem wykorzystać do przygotowania oryginalnych i smacznych, patisonowych frytek: po prostu pokrój je w słupki jak ziemniaki, posól, zostaw na 15 minut na sicie, po czym usmaż na rumiano na rozgrzanym mocno oleju.
Koniecznie skosztuj smakowitych dań z patisonem
Patisony nadziewane kaszą
4 patisony (po 40 dag) umyj, odetnij wierzchy, wydrąż miękki miąższ z pestkami. Gotuj 3 min w osolonej wodzie, ostudź. 15 dag kaszy jaglanej ugotuj, osącz, wymieszaj z 15 dag pokrojonych i podsmażonych boczniaków, pokrojoną w kostkę fetą, posiekaną papryką i cebulą, 10 dag startego sera, jajkiem i natką. Wstaw do brytfanki z sosem z pomidorów i cebuli, zapiekaj 40 min.
Szaszłyki z grilla
18 malutkich patisonów oczyść, gotuj 5 min w wodzie z odrobiną cukru. Papryczkę chili posiekaj z 1/2 pęczka natki, wymieszaj z 4 łyżkami oliwy. Pastą posmaruj pokrojoną na paski pierś kurczaka. Każdy patison owiń w plasterek boczku. Na patyczki do szaszłyków nadziej patisony i zwinięte paski kurczaka. Szaszłyki posmaruj łyżką oliwy. Owiń w folię aluminiową, piecz na grillu 10 min.
Purée z boczkiem
2 duże patisony (ok. 1 kg) umyj, pokrój w ćwiartki, usuń miąższ z pestkami, obierz. Gotuj 10 min w wodzie ze szczyptą soli i cukru. Zmiksuj z 3 łyżkami masła, łyżką kremówki i 4 łyżkami tartego ostrego sera. Dopraw solą, pieprzem i gałką. Wymieszaj z ugotowaną w bulionie szklanką mrożonego groszku, posiekanym koperkiem. Obłóż 10 dag rumienionego bekonu.
Źródło Pani domu/Tekst: Robert Grotkowski