Kiedy piszę porady, zwracam uwagę na to, jakich wartości odżywczych dostarcza nam dany produkt. Tak samo postępuję podczas zakupów - czytam etykiety aby poznać zawartość i skład tego, co mam zamiar zjeść.
Zasadnicze pytanie brzmi, czy naprawdę wiemy, jakie działanie mają konkretne witaminy? Jakie ilości dziennie powinniśmy dostarczać do organizmu? Postaram się w kilku zdaniach odpowiedzieć na te pytania, w odniesieniu do pięciu podstawowych witamin.
Potrzebujemy dziennie około 1200 mikrogramów witaminy A. Witamina ta zapewnia dobry wzrok oraz wspomaga pracę tarczycy. Obniża też poziom cholesterolu. Aby zapewnić sobie odpowiednie wchłanianie witaminy A, powinniśmy zjadać np. marchewkę lub szpinak. Jeśli źle widzimy o zmroku, może oznaczać to jej niedobór.
WITAMINA B
Ważne abyśmy dostarczali jej ok. 4 mg dziennie. Chodzi tu łącznie o witaminy: B2, B6 i B12. Jeśli odczuwamy apatię, bezsenność czy pojawiają się nam zajady w kącikach ust, oznacza to, że jest jej za mało w naszym organizmie. Ma wpływ na dobry nastrój i chroni przed miażdżycą. Witaminy z grupy B poprawiają trawienie. Aby zaspokoić zapotrzebowanie na witaminy z tej grupy powinniśmy jeść ser żółty i pić dużo mleka.
WITAMINA C
Zwiększa odporność na choroby. Działa odtruwająco na nasz organizm. Pomaga także we wchłanianiu żelaza. Dzienna dawka nie powinna być mniejsza niż 75 mg. Powinniśmy jeść cytrusy czy paprykę czerwoną, aby zapewnić zapotrzebowanie. Jeśli często się przeziębiamy lub mamy problemy z dziąsłami, to znak, że nasz organizm ma jej za mało.
WITAMINA D
Dzięki niej mamy zdrowe i mocne zęby. Ona również wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Im jesteśmy starsi, tym więcej witaminy D potrzebujemy, warto jeść więc wędzoną makrelę lub smażonego łososia, bowiem takie ryby dostarczają jej nam najwięcej. Zły nastrój i psujące się zęby to znak, że mamy jej za mało.
WITAMINA E
Jeśli masz problemy z układem krążenia lub twoja skóra jest wysuszona, to znak, że witaminy E w twoim organizmie jest za mało. Powinniśmy pamiętać, iż dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę to ok. 8 mg. Dostarcza nam jej olej słonecznikowy lub pestki dyni. Witamina ta chroni nasze komórki przed uszkodzeniami i reguluje poziom cholesterolu. Zwiększa płodność, a także odpowiada za mniej bolesne miesiączki.
Jak sami widzicie, warto wiedzieć za co odpowiadają poszczególne witaminy w organizmie. Dobrze znać też skutki ich niedoboru - wtedy stwierdzenie, której z nich nam brakuje, nie będzie problemem. Najlepiej jednak odżywiać się racjonalnie, zapewniając sobie odpowiednią dzienną dawkę witamin.