Witaminy i minerały niezbędne dla organizmu

Mało dbamy o to, by świadomie dostarczać do naszego organizmu witaminy i minerały. Są m. in. w owocach i warzywach, które powinniśmy jadać jak najczęściej.

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Witaminy i minerały niezbędne dla organizmu
fot. Fotolia

Wiemy doskonale, że witaminy i składniki mineralne są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ciała człowieka. Rzadko jednak mamy świadomość, że występują one w naszym organizmie, lecz w bardzo niewielkich ilościach. Dlatego tak ważne jest, aby dostarczać je poprzez żywność do organizmu (ze wszystkich grup produktów spożywczych, tj. warzywa, owoce, nabiał, mięsa, ryby, aby w pełni pokryć zapotrzebowanie na składniki mineralne i witaminy.

Witaminy dzielimy na rozpuszczalne w wodzie oraz tłuszczach. Do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach należą: witamina A, D, E i K. Odkładają się w wątrobie i tkance tłuszczowej – dzięki temu nie grozi nam ich niedobór. Warto jednak pamiętać, że „co za dużo, to niezdrowo” – zbyt duże nagromadzenie może być szkodliwe.

Nadmiar witamin z grupy B oraz witamina C, które są rozpuszczalne w wodzie mogą być wydalane z organizmu razem z moczem lub potem.
Czasem trudno jest tak skomponować posiłki, aby zapewnić naszemu organizmowi wszystkie niezbędne witaminy. Wtedy pomocne są suplementy diety oraz witaminy w tabletkach, co nie zmienia faktu, że żadna tabletka nie zastąpi nam prawdziwego, odżywczego posiłku.
 
Minerały w organizmie występują w ilościach śladowych, są jednak niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Składniki mineralne dzielimy na: makro- i mikroelementy. Makroelementów potrzebujemy więcej, są to pierwiastki takie jak, magnez, chlor, wapń, potas, fosfor i sód. Do mikroelementów zaliczamy m. in. miedź, fluor, jod, żelazo, cynk i chrom. Minerały spełniają bardzo ważną rolę: budulcową oraz regulacyjną. Zawsze powinniśmy mieć na uwadze indywidualne potrzeby naszego organizmu i zachować odpowiednie zbilansowanie witamin i minerałów.