Pizzeria Presto na Piotrkowskiej w Łodzi

  • 4

Po włosku na Piotrowskiej w Łodzi - restauracja trattoria „Presto”.

         
ocena: 4/5 głosów: 4
Pizzeria Presto na Piotrkowskiej w Łodzi

W mojej rodzinnej Łodzi ulica Piotrkowska słynęła jako najważniejsza w mieście. Jeden z najdłuższych deptaków w Europie rekompensuje brak naturalnego rynku, jest miejscem, gdzie wszyscy łodzianie spotykają się, aby zrobić zakupy, wypić piwo i dobrze zjeść. Konkurencja w postaci „Manufaktury” spowodowała, że zakupowe szaleństwo odeszło na dalszy plan, ale „Pietryna” wciąż kusi różnorodnością miejsc, w których można usiąść z przyjaciółmi. Do takich z pewnością należy restauracja trattoria „Presto”, którą kojarzyłam zawsze jako jedną z licznych pizzerii. Pizze cieszą się w tym lokalu dużą popularnością (są bardzo dobre), jednak ja spróbowałam czegoś innego niż placek i bardzo miło się zaskoczyłam. Polecam pyszne włoskie makarony: Carbonara - śmietanowy z boczkiem i cebulą, bardzo smaczny, kolejny: śmietanowy z serem pleśniowym, boczkiem wędzonym lub kurkami – niezwykle aromatyczny, zwłaszcza przez ser i grzybki, dla wybrednych podniebień oraz moje ulubione danie –cannelloni, czyli grube rurki napełnione farszem drobiowym lub szpinakiem i zapieczone w beszamelu – pyszne!

Trzeba nieco poczekać na swoje zamówienie, ponieważ w sezonie przychodzi tutaj dużo ludzi, zwłaszcza młodzieży i szczególnie na pizze, ale warto spróbować innych dań, które smakują lepiej niż te serwowane we Włoszech. Pizza przygotowywana jest na oczach klientów, rośnie w piecu opalanym drewnem, lokal ma ciepły, rodzinny klimat, obsługa pracuje bez zarzutu i zbiera napiwki do szklanego słoika. Trattoria ma tradycyjny wystrój, sporo drewnianych akcentów i suszonych warzyw wiszących gdzieniegdzie. W powietrzu unosi się zapach przyrządzanych potraw. Porcje zaspokoją każdy głód za nieduże pieniądze (ok. 15 - 20 zł za danie). Pragnienie można ukoić włoskimi winami lub swojsko polskim piwem.

Nie jest to miejsce ekskluzywne, ale tak właśnie wyobrażałabym sobie dobrą knajpę, gdzieś w małej, włoskiej miejscowości. To nie jest zwykła pizzeria, ale nie jest to też super restauracja, to miejsce, w którym można tanio i smacznie zjeść, w klimatycznej atmosferze, a w dodatku w centrum miasta.

Pizzeria Presto ul. Piotrkowska 142, Łódź, również Piotrkowska 27 i 67, wiosną i latem na zewnątrz ogródek.

Laureat konkursu Książka za opis restauracji