Podaj dziecku witaminy do picia!

O tym, że prawidłowa dieta musi zawierać odpowiednie porcje owoców i warzyw wie każda mama. Ale co zrobić, gdy Twoja pociecha nie chce jeść zdrowych przekąsek? Odpowiedź jest prosta – samodzielnie przyrządzić świeży sok!

         
ocena: 4/5 głosów: 5
Podaj dziecku witaminy do picia!
fot. Sokowirówka Philips Avance Collection
Z pewnością niejedna mama zna problemy z przekonaniem swojego dziecka do jedzenia warzyw i owoców. Może nie ma ono nic przeciwko zjedzeniu od czasu do czasu kawałka owocu, ale zobaczyć je jedzące szpinak czy  brokuł? Nierealne! Warto więc cenne witaminy sprytnie przemycić w formie świeżego i smacznego soku. 

Nieoceniona będzie tu sokowirówka, gdyż sok przyrządzony w domowej kuchni jest zdrową alternatywą dla sklepowych napojów pełnych konserwantów, zbędnego cukru i sztucznych barwników.

Z nowoczesnymi urządzeniami Philips założenie domowej pijalni soków jest prostsze niż myślisz, a dzięki technologii QuickClean mycie zabiera jedynie minutę. Wystarczy jeszcze skomponować sok tak, by trafił w gusta małych smakoszy, a Ty staniesz się mamą doskonałą. Poniżej dwie zdrowe i smaczne propozycje dla Ciebie i Twojego dziecka.

https://gotujmy.pl/work/privateimages/sources/2014/04/14/img87lvBR.jpg https://gotujmy.pl/work/privateimages/sources/2014/04/14/imgqi1bCA.jpg

Owocowy specjał

- 1 soczysta pomarańcza
- 1 jabłko
- ¼ banana
- 1 kiwi

Do sokowirówki włóż pomarańczo, jabłko i kiwi (możesz użyć kiwi wraz ze skórką, ale pamiętaj, że często podrażnia ona tylną ścianę przełyku). Najlepiej skorzystać z sokowirówki takiej jak HR1870, która jest zaopatrzona w akcesorium do wyciskania cytrusów, dzięki czemu wyciśnięcie najpierw soku z pomarańczy, a następnie z jabłka jest możliwe przy użyciu jednego urządzenia.

Następnie umieść banana razem z sokiem w blenderze i blenduj do uzyskania gładkości. Wykorzystaj do tego końcówkę rozdrabniającą taką jak w blenderze ręcznym HR1372.

Co zawiera ten owocowy sok? Witaminy A, B1, B2, B6, C i E, beta-karoten, błonnik, magnez, potas, kwas foliowy, bor, aminokwasy i naturalne cukry. Owoce kiwi są bogatym źródłem beta-karotenu, który przetwarzany jest później w witaminę A. Organizm dziecka potrzebuje jej do odpowiedniego rozwoju i pomaga utrzymać zdrowe oczy i skórę. Z kolei witamina B1 zawarta głównie w jabłkach towarzyszy w tworzeniu krwi i produkcji kwasu solnego, który jest niezbędny dla zapewnienia odpowiedniego trawienia. Natomiast potas utrzymuje w normie bilans sodowo-potasowy (co szczególnie ważne jest, gdy dziecko zjadło odrobinę za dużo niezdrowych przysmaków).
„Papkowa” moc

Nie trudno zgadnąć, który składnik kryje się pod tytułową papką. Szpinak nie jest zwykle na szczycie ulubionych potraw dzieci, więc może czekać cię mała walka, jeśli przyrządzasz sok wspólnie z pociechą. W innym wypadku możesz uciec się do drobniutkiego kłamstwa, że swój zielony kolor sok zawdzięcza kiwi. Co do smaku, mały smakosz nie powinien mieć bowiem zastrzeżeń.

- 1 duża garść szpinaku
- ¼ średniego ananasa
- 1 jabłko
- 1 około 2 cm kawałek limonki (najlepiej niewoskowana, w innym wypadku obierz)

Włóż wszystkie składniki do sokowirówki. Jeśli korzystasz z sokowirówki, takiej jak Philips Avence z dużym otworem na całe owoce, umieść najpierw jabłko, potem szpinak, ananasa i na końcu limonkę. Dzięki dużej mocy (800W w HR1870 i nawet 1000W w HR1871) Avance upora się zarówno z miękkimi, jak i twardymi owocami i warzywami, a Ty możesz dostosowywać odpowiednią szybkość dzięki dwóm ustawieniom prędkości.

Szpinakowy sok zawiera witaminy A, B1, B2, B3, B6 C i E, beta-karoten, żelazo, magnez, potas, wapń, bioflawonoidy, siarczany, kwas foliowy i naturalne cukry. Taka mieszanka składników pomaga utrzymać zdrową skórę, oczy i kości oraz wzmacnia odporność organizmu.  Dodatkowo niacyna (witamina B3) jest świetną pomocą dla funkcjonowania mózgu i układu nerwowego.

Chociaż szpinak znany jest ze swojej zawartości żelaza, nie całość tego składnika jest w formie przyswajalnej przez organizm. Dobra wiadomość jest jednak taka, że znacznie większa jego ilość jest dostępna w formie soku, a wraz z ananasem (także będącym źródłem żelaza) zielony sok zawiera zdecydowanie wystarczającą ilość tego ważnego składnika.

https://gotujmy.pl/work/privateimages/sources/2014/04/14/imgoZZ0lh.jpg

Wspólne przyrządzanie świeżych soków może być doskonałym sposobem na efektywne spędzenie  czasu z Twoim dzieckiem. A po całym krzątaniu, dzięki zastosowaniu technologii QuickClean wystarczy tylko minuta, by oczyścić sitko sokowirówki! Dodatkowo, w sitku sokowirówek Philips wykorzystano innowacyjny proces elektropolerowania, który nadaje jego powierzchni gładkości, przez co pulpę można usunąć, korzystając jedynie ze standardowwej gąbki do mycia naczyń. Wszystko to gwarantuje oszczędność czasu, który z pewnością przyda się każdej mamie.

Rekomendowane ceny detaliczne sokowirówek i blendera Philips wynoszą:

- Sokowirówka HR1871/10 – 909,00 PLN
- Sokowirówka HR1870/10 - 859,00 PLN
- Sokowirówka HR 1869/01 - 689,00 PLN
- Blender HR1372/90 - 369,00 PLN