Polacy piją zbyt mało!

  • 1

Badania wskazują, że Polacy przyjmują za mało płynów oraz nie wiedzą jak ważne jest regularne nawadnianie.

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Polacy piją zbyt mało!
Ile pić?


Lato to czas dotkliwych upałów i dlatego bardzo ważne jest, żebyśmy odpowiednio nawadniali nasz organizm. Rozważne przebywanie na słońcu, ograniczenie alkoholu i przede wszystkim picie dużej ilości wody w różnej postaci, ok. 2 litrów – to jest abecadło, które powinni znać wszyscy, którzy chcą stawić czoło upałom.

Warto wiedzieć, że nawet lekkie odwodnienie, czyli utrata ok.1% masy ciała, może negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie, powodować zmęczenie, ból głowy i problemy z koncentracją.

Z tego punktu widzenia tym bardziej ciekawe są wyniki badania zrealizowanego przez MillwardBrown na zlecenie firmy Coca – Cola. Według nich jedynie 36% badanych wie, jak ważne jest regularne picie płynów i ile się ich powinno wypijać. Aż 64% nie wie, ile powinniśmy przyjmować i podaje złą liczbę, lub przyznaje się do niewiedzy w tej kwestii.


Nie tylko woda nawadnia


Oczywiście woda nie jest jedynym płynem, który możemy pić podczas upałów. Mimo, że zdaniem Polaków woda najlepiej gasi pragnienie (stwierdziło tak aż 63% badanych) i najlepiej nawadnia organizm (do takiej opinii przyznało się 73%) to zdaniem ekspertów nie powinniśmy się ograniczać tylko do niej. W ciągu dnia spożywamy płyny w różnych postaciach – zupy, owoce, nawet napoje gazowane albo piwo czy też wino. Różnorodność jest też ważna z powodu doznań smakowych - chętniej będziemy pić to co nam smakuje.

Oczywiście woda jest najzdrowsza – żeby procesy metaboliczne przebiegały bez zarzutu pożywienie powinno być rozcieńczone co najmniej trzykrotnie większą ilością wody. Rozcieńczanie pożywienia za pomocą napojów gazowanych czy też obfite popijanie winem albo piwem każdego posiłku może nie mieć tak zbawiennego wpływu na nasze trawienie…

Zdaniem naukowców oraz ekspertów z Europejskiego Instytutu Nawodnienia przy założeniu, że woda stanowi 60% naszego ciało to przy przeciętnej aktywności fizycznej i umiarkowanej temperaturze dorośli mężczyźni powinni pić przyjmować 2,5 litra płynów, a kobiety 2 litry. Warto zauważyć, że aż ok. 25% zapotrzebowania na wodę pokrywają w naszym organizmie spożywane pokarmy stałe. Resztę dostarczają napoje – najlepiej pite w ciągu całego dnia małymi porcjami i w miarę różnorodne.