Polskie dzieci są coraz grubsze - doganiamy USA!

  • 2

Rusza kampania przeciw otyłości. Eksperci ostrzegają – przy takich nawykach żywieniowych w ciągu dekady dogonimy Stany Zjednoczone!

         
ocena: 5/5 głosów: 2
Polskie dzieci są coraz grubsze - doganiamy USA!

Alarmujące wiadomości przyniosły badania przeprowadzone na zlecenie Fundacji Banku Ochrony Środowiska przez TNS wśród Polskich dzieci. Okazuje się, że aż 18 procent chłopców i 14 procent dziewczynek w wieku od 7 do 18 lat ma problemy z nadwagą i otyłością. Oznacza to aż trzykrotny wzrost zagrożonych otyłością młodych ludzi w ciągu ostatnich 20 lat. Jak tak dalej pójdzie dogonimy wyśmiewane teraz przez wielu Stany Zjednoczone za 10 lat.

Przyczyną wzrastającej wagi dzieci jest przede wszystkim złe odżywianie i brak ruchu. Badania pokazują, że ulubionymi przekąskami najmłodszych są słodycze i niezdrowe i tłuste chipsy. Za mało popularne są owoce i warzywa, za bardzo za to gazowane napoje. Co więcej – aż 37 procent dzieci w Polsce codziennie sięga po słodycze. Jest to o tyle łatwiejsze biorąc pod uwagę co sprzedają szkolne sklepiki – półki uginają się często pod naporem słodyczy i niezdrowych przekąsek, a szkoły często nie mają wpływu na oferowane przez prywatnych właścicieli produkty.

W związku z tymi wszystkimi niepokojącymi danymi Fundacja BOŚ rozpoczęła kampanię społeczną, która porusza temat otyłości Polaków. W największych miastach w Polsce zawisły billboardy przestrzegające przez grożącymi nadwaga i otyłością zachowaniami – między innymi nieświadomym przekazywaniu wzorców nieprawidłowego odżywiania młodszemu pokoleniu.Warto już dzisiaj zwrócić uwagę czego uczymy nasze dzieci, ponieważ w przyszłości będą oni reprodukować to zachowanie.

W ramach kampanii społecznej fundacja proponuje różnorakie działania skierowane głównie do rodziców – zmianę swoich nawyków, pomoc w skomponowaniu zdrowego menu dla dzieci, wprowadzaniu zabawy w kwestię odżywiania, dbanie o regularne posiłki jedzone wspólnie – tradycji już nieomal zapomnianej, oraz większej kontroli co nasze dzieci jedzą w szkole.

Więcej informacji na oficjalnej stronie kampanii.