Posługiwanie się rozmaitymi widelcami

Jak rozpoznać i posługiwać się rozmaitymi widelcami w trakcie posiłku?

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Posługiwanie się rozmaitymi widelcami
Przy menu pięciodaniowym kładzie się na stole najczęściej cztery widelce, które są rozmaitej wielkości i różnią się szczegółami. Na ogół trzymamy widelec w lewej ręce. Jeśli do potrawy nie używa się noża, można widelec wziąć w prawą rękę. Widelec należy trzymać na wysokości1/3 od dołu, przy czym palec wskazujący naciska trzonek pośrodku, kiedy jednocześnie prawą ręką kroimy potrawę. Widelec przysuwamy do ust, zawsze pod niedużym kątem. Jesli widelec używany jest na przykład do ryżu lub ziemniaków, wówczas odwraca się zębami do góry. Trzonek znajduje się w zgięciu między kciukiem a palcem wskazującym

WIDELEC DO PRZEKĄSEK Jest mniejszy i krótszy niż widelec do dania głównego i leży z lewej strony podtalerza, całkiem na zewnątrz.

WIDELEC DO RYB Jest oryginalny w swej formie: ma grubsze zęby , a środkowe wycięcie sięga nieco głębiej, dzięki czemu można go łatwo odróżnic od zwykłego widelca. Leży ona lewo od talerza-podstawki, między widelcem do przekąsek a widelcem do mięsa.

WIDELEC DO MIĘSA Jest największy. Leży bezpośrednio obok podtalerza

WIDELEC DO DESERU Jest najmniejszy, leży w poprzek powyżej talerza-podstawki, jego trzonek skierowany jest w lewo. Często podaje się jednocześnie nóż i widelec do deseru, jeśli potrawę można kroić nożem albo rozdrabniać widelcem. W przypadku płynnych deserów podaje się łyżeczkę.

WIDELEC DO FONDUE Jest to widelec z dwoma zębami, kładzie się go dodatkowo na stole obok innych widelców. Służy on wyłącznie do zanurzania kawałków mięsa w rozgrzanym oleju lub bulionie . Widelec pozostawiamy w naczyniu, nie trzymając go w ręku,i czekamy, aż mięso się usmaży. Następnie wyjmujemy je na talerz, zdejmujemy zwykłym widelcem.