Pozole meksykańskie

Pozole to danie pochodzące z Meksyku, w przedkolumbijskim okresie mające znaczenie rytualne. Pozole było wymienione w dziele Bernardino de Sahagun Historia general de las de Nueva España (Ogólna historia spraw Nowej Hiszpanii) w latach 1500-tych.

         
ocena: 4/5 głosów: 2
Pozole meksykańskie

Pozole, zarówno w Meksyku jak i w USA wymawia się posoli, w języku nahuatl znaczy pienisty, jest to potrawa przygotowana na gęsto jak gulasz lub jako gęsta zupa. Do pozole używa się najczęściej mięsa wieprzowego, kurczaka lub indyka, różnych rodzajów papryk oraz ziaren specjalnej odmiany kukurydzy, zwanej cacahuazintle.

Ziarna te przechodzą najpierw przez specjalną obróbkę - są one gotowane kilka godzin w słabym roztworze wapnia, płukane, suszone, a następnie mogą też być poddane dalszej obróbce, np. mielone drobno lub na mąkę. Ta obróbka sprawia, że ziarna tracą włóknistą otoczkę uwalniając składniki odżywcze, które są łatwiej przyswajane przez ludzki organizm. Proces ten nazywany jest nixtamalizacją.

          pozole białe
          Pozole białe serwowane w Mexico City

Po kolonizacji przez Hiszpanów składniki na pozole się zmieniły ale ta kukurydza przetrwała. Danie to jest typowym daniem w różnych stanach Meksyku, takich jak Sinaloa, Michoacán, Guerrero, Jalisco, stanie Meksyk, mieście Meksyk i jest serwowane we wszystkich restauracjach meksykańskich na całym świecie.


          pozole zielone
          Pozole zielone w restauracji Los Tolucos w Mexico City

Przygotowanie pozole od podstaw jest procesem bardzo czasochłonnym ze względu na specjalną obróbkę ziaren kukurydzy, a samo gotowanie potrawy też zajmuje trochę czasu, zwłaszcza gdy wieprzowina jest w dużym kawałku pieczona do miękkości. Z tego względu pozole jest robione zazwyczaj w większych ilościach na specjalne okazje. Ta znixtamalizowana kukurydza w naszych nowoczesnych czasach jest dostępna w puszkach, co bardzo znacznie skraca i ułatwia przygotowanie pozole. W j. angielskim nazywa się ją hominy i występuje w dwóch wersjach - biała lub żółta.


           pozole czerwone
           Pozole czerwone z dodatkami

Cechą charakterystyczną kuchni meksykańskiej jest to, że do wielu dań i potraw podaje się kilka dodatków, każdy w osobnym naczyniu i każda osoba nakłada sobie według własnego upodobania. Lista dodatków do pozole jest długa, dodatki zawsze serwowane to: limonka lub cytryna, rzodkiewka, kolendra, biała kapusta lub sałata lodowa, chipsy tortilla. Mogą też być avocado, cebula, szczypior, kwaśna śmietana, meksykański ser biały lub żółty, meksykańskie oregano świeże, purée z chili ancho, i inne.


Papryka poblanoChili ancho
Papryka poblano                                                                                          Chili ancho

Papryka poblano po wysuszeniu otrzymuje nazwę chile ancho co znaczy chili szerokie.

Polecam mój przepis na pozole - gulasz meksykański       


            pozole meksykańskie
          Pozole - gulasz meksykański