Proszek do pieczenia - skąd się wziął?

  • 2

Proszek do pieczenia to cenny pomocnik w kuchni - mało kto wie skąd wzięła się jego receptura.

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Proszek do pieczenia - skąd się wziął?
Proszek do pieczenia jest mieszanką kilku składników służących spulchnieniu wypieków. Najważniejszym jest wodorowęglan sodu - oprócz niego występuje kilka inncyh związków chemicznych.


Jak to się dzieje że proszek do pieczenia spulchnia ciasto?


Wszystko za sprawą wymienionego wodorowęglanu sodu. W normalnych warunkach a więc w temperaturze pokojowej może leżeć długo nie zmieniając swojej struktury. Kiedy jednak przygotowujemy ciasto - jest wilgoć i wysoka temperatura - wydzielają się duże ilości gazów, które sprawiają, że ciasto zamienia się w pianę, staje puszyste i rośnie.

Temperatura wyższa niż 60 stopni tworzy idealne warunki do rozkładu wodorowęglanu sodu, podczas którego wydziela się dwutlenek węgla.


Inne składniki


Oprócz wodorowęglanu sodu występują przede wszystkim regulatory kwasowości.
Najczęściej są to mleczan sodowy, siarczan glinowo-sodowy, kwasny piroforsoran sodu oraz wodorowinian potasowy.

Ponieważ wodorowęglan sodu łatwo wchłania wilgoć w składzie proszku do pieczenia znajdziemy mąkę lub skrobię ziemniaczaną, których zadaniem jest maksymalne spowolnienie tego procesu.


Kto stworzył proszek do pieczenia?


Autorem jego receptury jest August Oetker, niemiecki aptekarz, założyciel firmy Dr. Oetker. Proszek wynalazł wspólnie z małżonką Karoliną w 1891 roku i sprzedawał go pod nazwą Backin.