Udka pieczone z warzywami

Udka pieczone z warzywami

Warzywa pieczone z mięsem mają wspaniały aromat. Najlepiej pokroić je w ćwiartki lub grube plasterki i natrzeć tą samą marynatą, co udka. W trakcie pieczenia miesza się warzywa i obraca mięso, by wszystko równomiernie się upiekło. Można sprawdzać widelcem lub patyczkiem do szaszłyków, czy mięso jest już odpowiednio miękkie.

Udka pieczone w rękawie

Udka pieczone w rękawie

Rękaw do pieczenia to idealne rozwiązanie, jeżeli mięso ma zostać upieczone bez tłuszczu. Udka wtedy pieką się we własnym soku. W przypadku pieczenia mięsa ma np. z masłem lub oliwną marynatą rękaw po zawiązaniu przekłuwa się w kilku miejscach wykałaczką lub szpilką, by zapewnić mu dostęp powietrza. Używanie rękawa przyspiesza proces pieczenia. Sos wytopiony z mięsa jest doskonałą bazą do sosów.

Udka pieczone

Udka pieczone

Pieczony drób powinien mieć chrupiącą skórkę i być soczysty.

Przede wszystkim, mięso powinno być świeże i dobrej jakości. Najłatwiej rozpoznać to dotykiem. Jeżeli w miejscu naciśnięcia palcem skórki nie utworzy się wgłębienie, a tkanka sprężyście wróci do poprzedniego kształtu, wówczas można mieć pewność, że kurczak jest świeży. Kolor również ma duże znaczenie. Wszelkiego rodzaju zasinienia i szarości nie są pożądane. Skórka powinna być delikatnie różowa.

Udka pieczone w piekarniku można przyrządzić na wiele sposobów. Najlepiej wykorzystać w tym celu rękaw do pieczenia. Dzięki niemu mięso nie wyschnie i będzie bardzo aromatyczne. Drób można również upiec na patelni, wykładając ją papierem do pieczenia lub używając patelni grillowej. Ciekawym pomysłem jest pieczenie udek na ruszcie grilla. Wówczas najlepiej owinąć je folią aluminiową. Do pieczenia udek w piekarniku można użyć brytfanki, blaszki lub naczynia żaroodpornego. Dobrze jest je nasmarować tłuszczem, na dno wylać odrobinę wody, a wierzch przykryć.

Sekretem pysznego i aromatycznego mięsa jest odpowiednia marynata. Przed przyrządzeniem udka należy bardzo dokładnie umyć, osuszyć ręcznikiem papierowym i dokładnie natrzeć np. zielonym pesto, ząbkiem czosnku i solą (jedynie szczyptą, ponieważ jej nadmiar wyciąga wysusza). W rozprowadzaniu przypraw zawsze pomaga dodatek oleju. Zamarynowane mięso najlepiej odstawić do lodówki na około 2 godziny przed pieczeniem. Tuż przed włożeniem go do piekarnika warto wyjąć je z lodówki, by różnica temperatur nie była zbyt gwałtowna. Wtedy można dodatkowo posypać udka przyprawami. Obłożenie udek plastrami cytryny sprawi, że będą one bardzo delikatne i soczyste.

Udka pieczone z pieczarkami

Udka pieczone z pieczarkami

Pieczarki można zetrzeć na tarce, pokroić w plastry lub dodać do mięsa w całości. Najważniejsze jest wówczas, by były dokładnie umyte. Ciekawą opcją w tego typu daniu jest wykorzystanie w kapeluszy dużych pieczarek. Wypełnienie ich np. serem pleśniowym i ułożenie wokół mięsa to bardzo ciekawe rozwiązanie. Kilka suszonych prawdziwków i gałązek jałowca wrzuconych do marynaty doda całej potrawie cudownego, leśnego aromatu.

Udka z kurczaka w sosie

Udka z kurczaka w sosie

Udka z kurczaka w sosie można podawać zarówno z ziemniakami, frytkami, kaszą, jak i ryżem. Mięso przed obróbką powinno być zamarynowane w oleju z dodatkiem ulubionych przypraw, m.in. słodkiej papryki, czosnku, imbiru, curry, kurkumy, soli czy pieprzu. W marynacie musi odczekać minimum godzinę. Udka smaży się na patelni na rumiano z obydwu stron. Można je podawać np. w sosie własnym, śmietanowym, pomidorowym, musztardowym, koperkowym, curry lub słodko-kwaśnym.

Znaleźliśmy 377 przepisów w kategorii Udka z kurczaka

Placki góralskie

Placki góralskie

haniakson haniakson

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Udko z jarzynką

Udko z jarzynką

motorek70 motorek70

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę:

Udka pieczone w mango

Udka pieczone w mango

Netka Netka
1

Dodaj do ulubionych


Wybierz listę: