Przygotowywanie przetworów domowych

Przetwory z najlepszych gatunków warzyw i owoców nie będą trwałe, jeżeli do przygotowania i przechowania użyjemy sprzęt i naczynia niedostatecznie czyste.

         
ocena: 5/5 głosów: 4
Przygotowywanie przetworów domowych
fot. Fotolia

Aby otrzymać przetwory o wysokiej wartości odżywczej i smakowej oraz dużej trwałości musimy przestrzegać pewnych zasad.
Są nimi: przede wszystkim właściwy dobór produktów, przestrzeganie czystości oraz zastosowanie prawidłowych metod konserwowania. Przeznaczone do konserwacji warzywa i owoce muszą być świeże, dojrzałe i zdrowe. Ze względu wartości odżywczych przetwarzamy wszystkie warzywa i owoce najbardziej bogate w witaminę C - należą do nich:

Truskawki, poziomki, maliny, jagody, agrest, porzeczki czarne, czerwone, białe, owoce róży, pomidory, fasolka szparagowa, kapusta. Wymienione owoce i warzywa konserwujemy takimi sposobami, aby straty witaminy C były jak najmniejsze.
Inne owoce takie jak jabłka, śliwki, czereśnie, wiśnie, są ubogie w witaminę C, a sposób i przetwarzania jest taki, że nawet ta niewielka ilość witaminy C, która jest w nich zawarta, jest niszczona podczas przetwarzania (konfitury, dżemy, marmolady, powidła).

Sam sposób przyrządzania ma duży wpływ na jakość przetworu, to trwałość przetworu uzależniona jest od stopnia zniszczenia lub zahamowania rozwoju drobnoustrojów takich, jak: bakterie, pleśnie, drożdże, które przy nieodpowiednim zachowaniu higieny mogą dostać się do przetworu surowego np: z rąk czy powietrza.
Dlatego należy zachować bezwzględną czystość podczas przyrządzania przetworów. Warzywa i owoce przed użyciem należy przebrać, umyć pod bieżącą wodą i osączyć. Sprzęt i naczynia używane do przetworów muszą być łatwe do mycia i wykonane z materiałów nieszkodliwych dla zdrowia. Nadają się do tego celu naczynia szklane, porcelanowe, gliniane, emaliowane. Zależnie od rodzaju przetworu używamy różnej wielkości słoi np: na kompoty używamy słoi typ Twist wielkości 0,90l na przeciery witaminowe małe słoje wielkości 1/2, 1/8 litra. Do przygotowania i kiszonek używamy garnki kamienne, duże słoje, a do przechowywania suszu nadają się blaszane pudełka lub słoje szczelnie zamykane.

Wszystkie naczynia i narzędzia używane do przyrządzania i przechowywania przetworów powinny być dobrze umyte w wodzie z dodatkiem detergentów, dobrze spłukane i wyparzone w piekarniku.


Poznaj przepisy na niezwykłe przetwory >>>