Zagęszczanie sosu mąką

  • 3

Sos można zagęszczać na przykład mąką. Nie wiesz, ile mąki potrzeba do tego, by sos był odpowiednio gęsty? Twój sos jest wodnisty i chcesz, aby miał inną konsystencję? Zobacz, jak zagęścić sos mąką.

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Zagęszczanie sosu mąką
fot. Adobe

Jak zagęścić sos mąką?


Jeśli chcemy zagęścić sos za pomocą mąki powinniśmy wymieszać mąkę z niedużą ilością zimnej wody. Powstałą w ten sposób zawiesinę dodajemy do gorącego sosu.

Sos gotujemy jeszcze przez kilka minut, ponieważ mąka musi się w nim całkowicie „podziać” czyli rozejść.

Do zagęszczania sosu użyjemy nie tylko mąki pszennej. Świetnie sprawdzi się tu chociażby ryżowa, ziemniaczana czy kukurydziana – to istotna informacja dla tych, którzy nie tolerują glutenu. Mąka ziemniaczana będzie o tyle lepsza, że łatwiej jest przy jej pomocy zagęścić różnego rodzaju sosy. W rezultacie będziemy potrzebować mniej tej mąki niż przykładowo pszennej.
 
Sosy       

Sosy są esencją dobrej kuchni, dlatego bardzo dużo się o nich mówi.  Są sosy trudne, które nie każdy potrafi przygotować, bo wymaga to większych umiejętności kulinarnych. Są też takie, z którymi nie ma największego problemu, by je przyrządzić. Mowa tu głównie o sosach maślanych, czy sosie beszamelowym - je przygotować potrafi właściwie każda osoba.
 
 
blender Electrolux ESTM3400
Miksuj sosy, zupy, przyrządzaj koktajle! Sprawdź szeroką ofertę blenderów już od 13,23 PLN

 
Nie ulega wątpliwości, że znacznie łatwiejsze są zimne sosy. Tutaj jest duże pole do popisu, można wykazać się właściwie niczym nieograniczoną wyobraźnią. Niektórym może wydawać się dziwne i niepotrzebne, by np. samemu przyrządzić majonez. Przecież można go kupić w różnych rodzajach i gatunkach. Jednak, co jest bardzo istotne, nigdzie nie kupi się zdrowego majonezu, przygotowanego bez konserwantów, tłoczonego na prawdziwej oliwie z pierwszego tłoczenia z dodatkiem musztardy. W rzeczywistości przygotowanie majonezu jest dużo łatwiejsze niż się wydaje. 
 
Sosy są bardzo kaloryczne. Z reguły ich podstawą jest właśnie tłuszcz: masła bądź olej. Dodatkami do sosów są mąka, żółtka i na przykład ser żółty.
Sos
 

Jak doprawić sos?

 
Sosy, które są gorące, doprawia się na podobnej zasadzie, jak zupy (mowa o zagęszczaniu). Istnieje parę sposobów, by zrobić to dobrze i smacznie.
 
Tradycyjny sposób zagęszczenia sosu, to opisane w pierwszym akapicie, zagęszczanie mąką. Powtórzmy: mąkę należy wymieszać z niewielką ilością zimnego płynu (może nim być woda). Następnie należy zmieszać powstały płyn z sosem. Aby się nam wszystko nie zważyło, należy wlewać płyn, mieszając.  Oprócz mąki pszennej, można również doprawić, używając mąkę ziemniaczaną lub ryżową.         
 
Popularne jest doprawianie zasmażką. To jest sposób bardziej skomplikowany. Tłuszcz, najczęściej masło, należy roztopić na patelni. Potem trzeba dodać mąkę, wymieszać i dodać zimnego płynu, by wszystko dokładnie rozprowadzić na całej patelni.Powstaje wtedy tak zwana złota zasmażka. 
 

Inne sposoby na zagęszczenie sosu


Sosy można zagęścić również używając samej śmietany. Najlepiej, aby była to śmietana gęsta oraz tłusta z niewielką ilością wody. Kiedy doda się do sosu śmietany, należy go gotować, aby odparował. I gotowe.
 
Jeżeli przyrządzamy sosy jasne oraz delikatne stosuje się zagęszczanie ich żółtkiem. Żółtko, zanim zostanie dodane do sosu, należy wymieszać je z  niewielką ilością śmietanki bądź śmietany. Trzeba zapamiętać, że po dodaniu  żółtka, sosu już się dalej nie gotuje.  Należy tylko wszystko ze sobą dokładnie wymieszać. 
 
Danie z sosem
 
Kolejnym sposobem zagęszczania sosu jest zagęszczanie go masłem. Na czym polega ten sposób? Na dodaniu do sosu kawałków gęstego, bardzo zimnego i skoncentrowanego masła. Potem sosu już się nie gotuje. Innym pomysłem jest dodanie do sosu kawałków masła zagniecionych z mąką pszenną. 
 
Sos można zagęścić także, używając puree warzywnego. Najczęściej stosowane jest puree ziemniaczane.
 
W trakcie gotowania sosu można wrzucić do niego kromkę lub dwie kromki chleba. Sos powinien się gotować, a chleb, który się w nim znajduje, doda mu lepszego smaku.
 
Przygotowywanie sosów może być znacznie ułatwione przez posiadanie garnka do gotowania na parze, małych rondelków bądź ubijaczki do piany. Można zakupić sobie również  malakser. Uniknie się wtedy między innymi grudek w potrawie. Warto również zaopatrzyć swoją kuchnię w praskę do czosnku oraz miski ze stali nierdzewnej. Są to potrzebne narzędzia w przyrządzaniu nie tylko sosów, lecz także innych potraw.