Rodzaje sałat - jaką sałatę wybrać?

  • 2

Podpowiadamy, który gatunek sałaty pasuje do czego i jak je łączyć z innymi smakami.

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Rodzaje sałat - jaką sałatę wybrać?
Sałata masłowa – wyróżniają ją duże, miękkie liście, zapach, lekko słodkawy smak. Kupując ją zwróćmy uwagę na zakończenie liści, aby nie były zwiędnięte ani brązowe, oraz sprzawdźmy  „serce” główki - powinno być twarde. Idealna smakowa kompozycja z innymi wiosennymi warzywami oraz sosem vinegret. Szybko się psuje.

                       sałata masłowa

Sałata lodowa – o okrągłej główce. Jej zaletą jest duża chrupkość, można ją także długo przechowywać w lodówce. Wady – lekki smak wymagający dodatków oraz mało składników odżywczych. Najlepiej łączyć ją z innymi sałatami – wzmocni chrupkość mieszanki i wspomagać mocnymi smakami - fety, sera pleśniowego, przyprawionego kurczaka.

Sałata rzymska – w budowie jej twarde, ciemnozielone liście są połączone u nasady. W smaku intensywna, chrupiąca. Świetnie łączy się z serami – szczególnie tymi o intensywnych smakach jak kozi czy pleśniowy. Charakteryzuje się także dużą wytrzymałością na zepsucie przechowywana w lodówce. Doskonale nadaje się do sałatki cezar, te bardziej twarde liście można dusić.

Endywia kędzierzawa – łatwo ją poznać po poszarpanych, podłużnych liściach o lekko żółtym odcieniu. Bogata w potas i mikroelementy. Dobrze łączy się z ostrymi smakami (sosy). Jej lekko gorzkawy smak (liście bardziej na zewnątrz są trochę bardziej gorzkie, te bliżej środka – słodsze i bardziej delikatne) podkreśla dobrze smak mieszanki sałat, szczególnie połączonych z orzechami. Można ją także gotować i dusić na przykład w sosie beszamelowym.

Sałata lollo rosso – czerwony gatunek sałaty, charakteryzuje się liśćmi karbowanymi, dekoracyjnymi. Doskonale zdobi talerze, ma delikatny smak, lekko gorzkawy i orzechowy dlatego dobrze komponuje się z sałatami o mnie intensywnych smakach.

Sałata dębolistna – łatwo ją poznać po przypominających trochę liście dębu listkach. Koloru czerwonobordowego, który ciemnieje ku brzegom. W smaku bardzo delikatna, jednak nie można jej przechowywać dłużej niż dobę.

Radicchio – ma piękny kolor i lekko gorzki smak (podobny trochę do cykorii). Doskonale łączy się z innymi sałatami w mieszankach – szczególnie zielonymi ze względu na kolor. W wyglądzie przypomina główkę kapusty w kolorze wina. Bardzo dobrze komponuje się z sosem z octu balsamicznego z dodatkiem miodu. Sałatę Radicchio można przechowywać w pojemniku na warzywa w dolnej części lodówki, a jeśli nie jest pozbawiona korzenia, to należy ją wstawić do naczynia z wodą, co sprawi, że będzie dłużej świeża.

Roszponka - uprawiana stosunkowo niedawno, bo dopiero od stu lat. Ma lekko orzechowy aromat i charakterystyczny smak. Najczęściej stosowana w mieszaknach sałat, ale można ją też przyrządzać na ciepło podobnie jak szpinak. W lodówce wytrzymuje 2 - 3 dni przechowywana w foliowym woreczku.

Rukola - coraz bardziej popularna, niezwykle zdrowa i smaczna. Jej liście przypominają trochę liśćie mlecza - mają charakterystyczny kształt o poszarpanych brzegach. W smaku orzechowa, lekko chrzanowa, ostra. Świetnie się łączy w smaku z pomidorami i czosnkiem. Można tez na przykład ją dodać do pizzy lub posypać nią spaghetti  z sosem pomidorowym.

                 rukola

Batavia - to rodzaj sałaty, który posiada cechy dwóch innych: głowiastej i listkowej. Odmiana tej sałaty powstała w wyniku krzyżówki dwóch sałat: kruchej i karbowanej. Posiada większą odporność ma warunki panujące w środowisku niż popularna sałata masłowa. Ma intensywny aromat, dużo bardziej niż u odmian głowiastych. Tworzy bardzo duże główki, które z kolei składają się z zielonych, smacznych liści. Sałata ta może mieć główki zielone. ciemno bordowe lub zabarwione lekko na czerwono.  Spożywa się ją na surowo. Jest składnikiem wielu sałatek.

                        sałata
 
Sałata krucha - warto także wspomnieć o tej sałacie, do której należy najczęściej spotykana sałata lodowa.  Ma duże i zwięzłe główki, które składają się z pęcherzykowatych lub gładkich liści. Nie jest tak doceniana za smak, jak za chrupkość liści. Smak ta sałata ma natomiast bardzo delikatny. Najpyszniejsze są młode liście, które znajdują się od wewnątrz główek. Doskonale jest dodać ją do sera feta lub kurczaka.