Różnice między sokiem, nektarem a napojem

Chcesz wiedzieć co kupujesz, a nie wiesz jaka jest różnica między sokiem, nektarem a napojem? Przeczytaj i kupuj mądrze.

         
ocena: 5/5 głosów: 3
Różnice między sokiem, nektarem a napojem
fot. Fotolia
Sok, napój czy nektar? W sklepie producenci dwoją się i troją jak sprzedać nam wodę w cenie owoców. A my nie wiedząc co te słowa znaczą dajemy się nabrać na „owocowe rozkosze” czy „napoje bogów”. Chcesz kupować bardziej świadomie? Przeczytaj!

Sok to zgodnie z przepisami unijnymi napój, który może sfermentować, ale oczywiście nie jest sfermentowany. Musi zostać wyprodukowany ze zdrowych owoców, nie podgniłych czy nie nadających się do czegokolwiek innego. Soki produkowane z koncentratów to tzw. soki odtworzeniowe i nie mają w sobie nic złego, jeśli sam koncentrat został wykonany należycie. Co do ilości owoców (warzyw), soki muszą ich zawierać między 85-100%. Cukier jest dozwolony, jednak jeśli przekracza 15g/l producent musi o tym poinformować na opakowaniu (napisem: „z dodatkiem cukru”). Nie może być go jednak więcej niż 15g/l. Również ilość kwasku cytrynowego jest ściśle określona i nie może przekraczać 3 g/l.

Nektar to w skrócie sok pół na pół z wodą. Ilość owoców (warzyw) jest znacznie mniejsza i wynosi różne wartości w zależności od składników:
50 % dla jabłek, gruszek, pomarańczy, brzoskwiń oraz ananasów;
40 % jeżyny, truskawki, maliny, morele, czereśnie;
35 % wiśnie
30 % śliwki, agrest, żurawina;
nie mniej niż 25 % czarna, biała i czerwona porzeczka, cytryna, banany, granaty, guawy, mango, papaja.

Napój to tak naprawdę „wolna amerykanka”. Nie ma tutaj żadnych obowiązujących zasad czy reguł, dlatego jest to produkt o najniższej jakości, ale też cenie. Napój zawiera w sobie owoce lub warzywa i jest bezalkoholowy. Poza tym nie można o nim powiedzieć nic więcej, ale prawdopodobnie gdyby produkt spełniał warunki dla soku lub nektaru, producent nazwałby go właśnie tak. Często też produkty, które zawierają ilość owoców spełniającą kryteria nektaru czy soku nazywane są napojami, ponieważ posiadają barwniki, polepszacze smaku czy konserwanty, które mogą być użyte tylko w napojach.

Polecamy przepisy na napoje >>>