Gorące napoje na jesień, czyli czym się rozgrzać

  • 3

Na początku listopada długie godziny spędzamy poza domem, a chłodna pogoda daje się nam mocno we znaki. Zobacz czym najlepiej się rozgrzać w te chłodne dni.

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Gorące napoje na jesień, czyli czym się rozgrzać

Herbata - napój klasyczny, co nie znaczy, że nieskuteczny


Doskonale rozgrzewa herbata z imbirem – to idealny napój dla zmarzluchów. Ponadto imbir jest idealny w walce z przeziębieniem. Łagodzi ból gardła i kaszel. Ma lekkie działanie przeciwbólowe.

Sposób przyrządzenia tej herbaty również nie jest trudny. Niewielki kawałek imbiru należy pokroić na plastry lub zetrzeć. Następnie należy zrobić napar  z listków herbaty i imbiru. Zostawić na jakieś dziesięć minut. I herbata gotowa. Nie jest to napój, który każdemu przypadnie do gustu, bo posiada ostry, charakterystyczny smak. Jeżeli ktoś lubi słodką herbatę może dodać nieco miodu i szczyptę cynamonu.

Zobacz także przepis na herbatkę jabłkowo-imbirową według szpileczki,jesienną herbatę z imbirem albo wzmacniającą herbatę.

Herbata malinowa o  przyjemnym zapachu. Napar z suszonych malin ma działanie napotne, a same owoce mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.  Oprócz naparu malinowego można po prostu wrzucić do dowolnej, czarnej herbaty odrobinę tych smacznych owoców.

Herbata z dziką różą - pij ją jeżeli jesteś zmęczony po całym dniu. Ma bowiem ona działanie relaksujące i właściwości wzmacniające.  Można podać herbatę białą lub czarną – w zależności od upodobań z dodatkiem płatków dzikiej róży i niewielką ilością miodu albo przyrządzić aromatyczny napar z owoców dzikiej róży. Sposób jej przygotowania jest następujący: łyżkę rozdrobnionych owoców zalewamy wrzątkiem i zostawiamy na 15 minut. Po tym czasie herbata jest gotowa do picia.

Polecamy przepis na herbatę z dziką różą i szałwią.

Herbata z cynamonem i goździkami to herbata niezwykle smaczna o przyjemnym aromacie. Cynamon posiada właściwości lecznicze, wspomagające leczenie bólów gardła i stanów zapalnych zatok.Do przygotowania potrzebna jest czarna herbata, kawałek kory cynamonowej, kilka goździków i plasterek pomarańczy do ozdobienia. Składniki zalać wrzątkiem. Odstawić na kilka minut. Następnie dodać plasterek pomarańczy. Jeżeli ktoś chce do nieco ostudzonej herbaty może dodać łyżeczkę miodu.

 A tutaj przepisy na inne herbaty: rozgrzewająca herbata z hibiskusem, herbata z trawą cytrynową, herbata cynamonowo-cytrynowa z goździkami.


Kawa o korzennym aromacie


Kawa świetnie uzupełnia się z różnymi dodatkami, doskonale smakuje z przyprawami korzennymi cynamon, kardamon, anyż, pieprz, chili, imbir - wszystkie one doskonale podkreślają smak kawy i dają dodatkowego rozgrzewającego "kopa".

Jeżeli mamy kawę w ziarnach możemy zapewnić jej dodatkowy aromat w prosty sposób - laskę cynamonu, orzechy laskowe, kardamon lub nawet laskę wanilii wkładamy do pojemnika w którym trzymamy ziarna kawy. Po paru dniach kawa powinna przejść dodatkowym aromatem.

Warto wypróbować jak smakuje kawa piernikowa albo aromatyczna kawa z przyprawami.


Perfekcyjna gorąca czekolada


Przy robieniu gorącej czekolady najważniejszy jest wybór głównego składnika, czyli samej czekolady. Wybór zależy od indywidualnych preferencji, dobrze jest jednak wybrać tą wytrawną, o zawartości kakao w granicach 70%, a jej smak osłodzić dodatkiem czekolady mlecznej w proporcjach: 2 kawałki gorzkiej do 1 kawałka mlecznej czekolady.

Następnie - mleko. Lepiej smakuje gorąca czekolada zrobiona z mleka tłustego, a najlepiej - z dodatkiem łyżki śmietany 18%. Brzmić to może strasznie dla niektórych będących na diecie, jednak pewnych rzeczy nie warto na siłę zamieniać w produkty light.

Najlepiej rozgrzeje czekolada z dodatkiem chili - nie przesadzajmy jednak z ilością. Szczypta wystarczy. Doskonale smak czekolady podkreśla cynamon, dobra jest też wanilia, gałka albo kardamon. Nie zaszkodzi też szczypta soli - przełamie ona smak czekolady tylko z pożytkiem dla niej.

Jak zatem zrobić perfekcyjną gorącą czekoladę?

Jak zatem zrobić idealną czekoladę?

Na dwie porcje potrzebujemy:

- 3/4 litra mleka;
- 75 ml śmietany 18%;
- 50 gram czekolady o zawartości kakao około 70%, drobno posiekanej;
- 15 gram czekolady mlecznej, drobno posiekanej;
- pół łyżeczki cynamonu;
- szczyptę soli.

Około 100 ml mleka podgrzewamy na średnim ogniu i wrzucamy czekoladę, mieszając aż cała się rozpuści. Wtedy możemy dodać resztę mleka oraz śmietankę. Podgrzewamy do momentu aż czekolada będzie gorąca, lecz nie będzie się gotować – dodajemy przyprawy oraz sól.

Inne pomysły? Gorąca czekolada z cytrynowym aromatem, a dalej: z wanilią, z chili raz jeszcze. Można też spróbować z białą czekoladą.