Napoje chłodzone.

Jak zrobić i podać napój schłodzony i chłodzący w upalne dni?

         
ocena: 4/5 głosów: 1
Napoje chłodzone.
Napojem chłodzącym może być każdy napój, byle nie tłusty (poza maślanką). Najlepiej spełniają swe zadanie napoje z owoców i mleka. Napoje chłodzone mają w czasie upału gasić pragnienie i działać orzeźwiająco, obniżając temperaturę ciała i uzupełniając wodę w organizmie.

Do wyrobu napojów owocowych należy stosować rozwodnione i w miarę osłodzone soki z owoców surowych lub wywar z owoców kwaśnych i aromatycznych. Do tego celu można zastosować rozwodniony syrop owocowy (malinowy, wiśniowy lub truskawkowy).

Przy przyrządzaniu napojów owocowych należy przestrzegać skrupulatnej czystości, zwłaszcza, gdy napoje przyrządzamy z surowych owoców. Napojów tych, bowiem po wymieszaniu nie gotuje się już, więc nie poddaje się ich wyjałowieniu od bakterii.

Napój po wymieszaniu ze składnikami należy mocno ochłodzić i trzymać w miejscu czystym i chłodnym, pod przykryciem. Napoje owocowe podaje się w szklankach różnego kształtu, wysokości i barwy. Bardzo zachęcająco w czasie upałów wygląda silnie schłodzony napój podany w szklance pokrytej mgłą skraplającej się pary, powstałej w zetknięciu zimnego szkła z mocno nagrzanym powietrzem.

To wrażenie chłodu potęguje wąski rąbek szronu okalającego górny obwód szklanki. Uzyskać go można przez zanurzenie obwodu szklanki najpierw w zimnej wodzie, a później w drobnym cukrze-krysztale. Szklankę dopiero po ustawieniu ostrożnie napełnia się zimnym napojem, aby nie spłukać rąbka szronu z cukru.

W czasie upału do napoju można włożyć 1-2 kawałków drobno rąbanego lodu (tuż przed podaniem), który topiąc się powoli utrzymuje przez jakiś czas obniżoną temperaturę napoju. Ładny wygląd napoju podnosi dodatek 2-3 sztuk surowych jagód lub cienkiego krążka cytryny ze skórką.

Do picia napoju silnie oziębionego należy podawać słomkę, której użycie zmusza do powolnego łykania zimnego płynu i chroni od gwałtownego i szkodliwego oziębienia jamy ustnej, przełyku i żołądka.