Skarby domowej spiżarni

  • 1

Domowe przetwory idealnie smakują o każdej porze roku, lecz najlepiej zimą. Postarajmy się, aby zawsze w naszej spiżarce było ich jak najwięcej.

         
ocena: 4/5 głosów: 3
Skarby domowej spiżarni
fot. Fotolia

Zimą trudno o świeże owoce, czy warzywa. Warto zajrzeć do naszej spiżarni, aby znaleźć w niej różne słoiki kompotów, dżemów, soków, czy dodatków do obiadu. Znajdziemy tam dużą dawkę witamin niezbędnych dla naszego organizmu.

Słodkie kompoty, soki, czy dżemy mogą stać się zdrowym i słodkim wspomnieniem lata. Kompoty to świeże owoce, wydrylowane i oczyszczone, zalane wodą z cukrem i pasteryzowane. Maliny, czereśnie, wiśnie, czy jagody zachowują bardzo dużo właściwości odżywczych, które z przyjemnością możemy wyciągnąć ze słoika i zjeść do ostatniego owoca, a później wypić pyszny i zdrowy napój. Jeszcze zdrowsze są soki robione ze świeżych owoców i warzyw. Wyciągane ze spiżarni zimą poprawią smak naszej herbaty lub rozgrzeją nasz organizm w zimowe, chłodne i ponure dni.

Ze świeżych owoców robimy także dżemy, którymi możemy później nie tylko posmarować pieczywo, ale wykorzystać je także do naleśników czy ciast. Często dżemem nabijamy pączki. Najlepiej smakują domowej roboty, bez środków konserwujących. Dzieci je wprost uwielbiają. Mają dużo witamin i są bardzo odżywcze.

Tak samo powidła, które najczęściej są robione ze śliwek. Smarujemy nimi ciasta, aby wzbogacić ich smak; nie może ich zabraknąć przede wszystkim w miodowniku. Aby powidła były dobrze zrobione, czyli abyśmy mogli je długo przechowywać bez obawy, że ulegną zepsuciu muszą być gotowane przez kilka dni po 2-3 godziny.

W naszej spiżarni nie powinno zabraknąć także różnorodnych dodatków do obiadu. Bardzo często zaprawiamy ogórki kiszone, paprykę, różne surówki i kapustę.

>>> Sprawdź, jak zrobić pyszny dżem!