WSPÓŁPRACA REKLAMOWA

Skrzydełko czy karczek? Czyli co wrzucić na ruszt, podczas spotkań przy grillu?

Ciepło… cieplej… grill! Gdy dni robią się dłuższe, a pogoda coraz cieplejsza i bardziej słoneczna, Polacy ruszają do grilla! Śmiało można powiedzieć, że jest to nasz sport narodowy. Nic dziwnego! Przygotowanie mięsa na ruszt nie jest trudne, a grillowane specjały zarówno z wieprzowiny, jak i drobiu są po prostu znakomite. Co więcej, mięso bogate jest w pełnowartościowe białko, łatwo przyswajalne żelazo w postaci hemowej, witaminy A, D, E, K oraz z grupy B. Zawiera też cenny dla zdrowia cynk, selen i kwas foliowy. Nasz organizm bardzo potrzebuje wszystkich tych substancji, szczególnie na wiosnę.

         
ocena: 0/5 głosów: 0
Skrzydełko czy karczek? Czyli co wrzucić na ruszt, podczas spotkań przy grillu?
Na polskich grillach króluje karkówka i tradycyjna kiełbasa, ale niemal każdy inny kawałek wieprzowiny wyśmienicie nadaje się na ruszt. Sekretem soczystego i pełnego smaku grillowanego mięsa jest temperatura, która natychmiast zamyka pory mięsa, dzięki czemu wszystkie soki zatrzymane są wewnątrz. W technice barbecue, która przywędrowała do nas z USA, na smak mięsa ma także wpływ rodzaj zastosowanego drewna – dąb nadaje silny posmak dymu, a drzewa owocowe sprawiają, że mięso jest łagodnie dymne i słodkawe. Do grillowania świetnie nadają się wszystkie fragmenty wieprzowiny, szczególnie te, które są lekko poprzerastane tłuszczem. Bez obaw, wytopi się on podczas pieczenia, a mięso będzie soczyste i aromatyczne. Oprócz karkówki z rusztu świetnie smakuje również łopatka, żeberka czy szaszłyki z polędwicy. Dla pełniejszego smaku warto chudsze fragmenty polędwiczki poprzekładać kawałkami boczku i grubo pokrojonymi warzywami. Jeśli z kolei chcemy nadać mięsu słodki posmak, dobrze jest pod koniec grillowania posmarować je miodem, który skarmelizuje się, tworząc złocistą skórkę.
 
Miłośnicy drobiu podczas grillowego pikniku również nie obejdą się smakiem. Niemal każdy fragment kurczaka, kaczki czy indyka nadaje się bowiem na ruszt. Doskonałe są zarówno skrzydełka, nóżki i uda, jak i piersi, a nawet cała tuszka - w tym jednak celu niezbędny będzie dodatkowy rożen. Jeśli chcemy, aby aromat przypraw rozszedł się po mięsie równomiernie, możemy je lekko ponacinać lub ponakłuwać szpikulcem przed włożeniem na kilkanaście minut do marynaty. Filet z piersi możemy wcześniej delikatnie rozbić tłuczkiem, a będzie kruchy i miękki. Aby skórka kurczaka nabrała słodkawego posmaku, na około 2 godziny przed umieszczeniem na ruszcie, dobrze jest natrzeć kurczaka miodem i wstawić do lodówki. Mięso indycze natomiast jest bardzo chude i delikatne w smaku, dlatego powinno być wcześniej zapeklowane w solance. Jeśli grillujemy kaczkę lub gęś – warto, aby poleżały w marynacie nawet kilka godzin. Ich mięso potrzebuje też nieco więcej czasu na ogniu – aby skrócić proces grillowania, warto skorzystać z przykrywy.
 

fot. materiały prasowe klienta
 
Posiadacze działek i własnych domów z ogródkami nie muszą się zastanawiać, gdzie ustawić grill, ale dla mieszkańców bloków czy kamienic to już nie lada wyzwanie. O ile samo ustawienie grilla na balkonie czy tarasie nie jest jednoznacznie zakazane, o tyle rozpalanie w nim węgla już tak. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, zabrania się rozpalania ognia w miejscu, które umożliwia zapalenie się materiałów palnych albo obiektów z sąsiedztwa. Dobrą alternatywę stanowi wówczas grill elektryczny, jednak jego użytkownicy nie są zwolnieni z obowiązku przestrzegania różnych obostrzeń, takich jak odległość od materiałów palnych i dbanie, by nie nagrzewały się one powyżej 100°C. Obok kwestii prawnych, przy grillowaniu w przestrzeni wspólnej, należy także respektować regulamin wspólnoty lokatorskiej. Choć przepisy nie zabraniają użytkowania grilla elektrycznego na balkonie, to bardzo często na obszarze danej spółdzielni zakazuje się jego uruchamiania. Dlatego przed rozpoczęciem pikniku, lepiej zapytać sąsiadów o zgodę lub wybrać się do miejsca przeznaczonego do tego celu.
 
Niezależnie, gdzie planujecie grillować w najbliższym czasie, mamy dla was 2 przepisy na wyśmienite szaszłyki drobiowe oraz stek z grillowanej karkówki wieprzowej.
 
Szaszłyki drobiowe z grilla            

fot. materiały prasowe klienta
 
Solanka:
  • 40 g soli morskiej
  • 1 litr wody
Marynata:
  • 3 ząbki czosnku
  • gałązka świeżego tymianku
  • 1 łyżeczka wędzonej papryki
  • 1 łyżeczka majeranku
  • 1 łyżka soku z cytryny
Szaszłyki:
  • 500 g mięsa z udek kurczaka
  • 3 duże cebule
  • 2 słodkie papryki
 
Sposób przygotowania:
Mięso z udek kurczaka oddziel od kości i oczyść z błon, a następnie przygotuj solankę z zimnej przegotowanej wody oraz soli morskiej. Przełóż mięso do solanki i odstaw na minimum 60 minut. Po tym czasie wyjmij je i osusz, a w małej misce przygotuj marynatę z drobno pokrojonego czosnku, posiekanego tymianku, wędzonej papryki, majeranku i soku z cytryny. Całość dokładnie wymieszaj i marynuj mięso przez godzinę. Warzywa do szaszłyków pokrój na równe kawałki i na namoczone wcześniej w wodzie patyczki nakłuwaj na zmianę kurczaka, paprykę oraz cebulę. Tak przygotowane szaszłyki najlepiej grillować na rozgrzanym żarze, ale można je przygotować także w piekarniku. Najważniejsze jest to, aby nie grillować ich zbyt długo, bo będą suche. Szaszłyki są gotowe, gdy mięso w środku uzyska temperaturę 75°C.
 
Stek z grillowanej karkówki
 

fot. materiały prasowe klienta
 
Składniki:
2 steki z karkówki po 200 g każdy
Solanka:
  • 0,5 l wody
  • 25 g soli niejodowanej
Przyprawa:
  • 1 łyżeczka suszonego czosnku
  • 1 łyżeczka oregano
  • 1 łyżeczka kminu rzymskiego
  • 1 łyżeczka słodkiej papryki
  • 1 łyżeczka papryki chili
  • szczypta cynamonu
Dodatki:
  • pieczarki
  • 20 g masła,
  • rozmaryn
  • 2 ząbki czosnku
  • pieprz do smaku
 
Sposób przygotowania:
Rozpuść sól w wodzie i włóż do niej dwa duże steki z karkówki. Odstaw na około 30 minut, a w międzyczasie przygotuj przyprawę, mieszając ze sobą suszony czosnek, oregano, kmin rzymski, słodką paprykę, chili oraz cynamon. Mięso obtocz w przyprawie i smaż na rozgrzanej patelni. Kiedy karkówka nabierze złotego koloru z jednej strony, obróć ją i dodaj rozmaryn, czosnek oraz oregano. Smaż, aż mięso uzyska temperaturę 72°C wewnątrz. Następnie zdejmij patelnię z ognia i dodaj zimne masło. Rozpuszczonym masłem delikatnie polej karkówkę. Pamiętaj, aby mięso odstawić jeszcze na 3 minuty do odpoczynku.

Smacznego!



Materiał promocyjny Związku POLSKIE MIĘSO.