Mini kiwi - gdzie można je uprawiać?
Mini kiwi to swego rodzaju miniaturka owocu kiwi. Różni się od niego nie tylko wielkością, lecz także kolorem skórki i jej pokryciem. Mini kiwi nie posiada charakterystycznego dla dużych odmian tego owocu meszku, dlatego nie wymaga obierania.
Mini kiwi ma stosunkowo krótki czas owocowania, lecz dużą odporność na niskie temperatury, dzięki czemu uprawiane jest także w Polsce! Mini kiwi owocuje dosyć krótko (październik i listopad) dlatego w Polsce owoce z rodzimych plantacji możemy kupić właściwie wyłącznie jesienią.
Owoce te można uprawiać w klimacie umiarkowanym i co ciekawe - Polska była jednym z pierwszych krajów europejskich, które wprowadziły ten owoc na swój rynek.
W Polsce mini kiwi, znane też pod nazwą kiwiberry jest uprawiane także amatorsko, można je zasadzić we własnym ogrodzie! Roślina jest pnączem, dlatego trzeba zadbać o odpowiednie podpory.
Ile kosztuje mini kiwi i gdzie je kupić?
Zdecydowanie polecamy kupować owoce uprawiane w kraju - są soczyste i świeże, te importowane muszą dojrzewać już po zerwaniu (podobnie jak np. figi). Mini kiwi jest sprzedawane w opakowaniach (nie na sztuki), cena opakowania 125 g zaczyna się od 5 złotych.
Odmiana uprawiana w Polsce na szeroką skalę została wyhodowana w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Polscy plantatorzy tego owocu (wielu z nich należy do powołanego w 2016 roku Stowarzyszenia Plantatorów MiniKiwi) dążą do tego, by spopularyzować mini kiwi w Polsce - jak do tej pory, większość owoców trafia na eksport.
Dowiedz się więcej na temat zastosowania i zalet mini kiwi.