Slavek i Slavko - maskotki EURO 2012

Choć wybory imion maskotek EURO 2012 nie wymagały pójścia do urn, to kandydaci mieli swoich zwolenników i przeciwników.

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Slavek i Slavko - maskotki EURO 2012
Uśmiechnięte buźki maskotek ze zdjęcia wskazują, że EURO 2012 rozpocznie się już niedługo - chłopaki już rozgrzewają się przed meczami!

Oficjalne maskotki zostały wybrane na długo przed mistrzostwami - już w listopadzie 2010 roku mogliśmy zobaczyć propozycje. Slavek i Slavko mieli konkurentów. Byli to:

- Siemko i Strimko
- Klemek i Ladko.

Slavek i Slavko zostawili ich jednak daleko w tyle. Podczas głosowania na stronie UEFA.com oraz prezentacji w poszczególnych miastach zebrali 21816 głosów, co stanowiło 56% wszystkich oddanych. Siemko i Strimko otrzymali 29-procentowe poparcie, zaś Klemek i Ladko - zaledwie 15% głosów.

Maskotki robią furorę i podobno można je nabyć nie tylko na straganach z mistrzowskimi gadżetami, lecz także w internecie. No właśnie - "podobno" - bo zalewają nas podróbki z Chin.

Oryginalne maskotki są sprzedawane parami - nie można kupić jednego pluszaka. W końcu w tym tkwi ich istota - mają symbolizować jedność Polski i Ukrainy - gospodarzy EURO 2012. Ich jedynym licencjobiorcą i dystrybutorem jest Kolporter SA, a na metce mają umieszczony hologram z napisem „OFFICIAL LICENSED PRODUCT”, a także napis: „Manufactured under licence by Kolporter S.A.”.  Występują w trzech rozmiarach: o wysokości 24, 30 i 44 cm. Można je kupić w sieciach:  Empik, Carrefour, E. Leclerc i Real. Najmniejsze - dostaniemy także w punktach Kolportera oraz salonikach Top-Press, sklepach sportowych sieci Go Sport, Polo Market oraz Tesco.