Śliwki - odmiany i zastosowanie

Doskonałe porady na temat odmian śliwek

         
ocena: 5/5 głosów: 1
Śliwki - odmiany i zastosowanie
Węgierka:

Owalna, jajowata. Pachnąca o brązowogranatowej skórce pokrytej gęstym białawym nalotem i drobnymi, brunatnymi cętkami. Ma zwarty, żółtozielony lub pomarańczowy soczysty miąższ o słodkim cierpkawym smaku. Z dojrzałych owoców łatwo usuwa się pestki. Węgierki najlepsze są na powidła, także do knedli. Dobre na surowo.

Stanley:


Dość duża, jajowata, ma ciemnogranatową skórkę z fioletowym nalotem i zielonkawożółty miąższ, od którego słabo odchodzą pestki.

Renkloda:

Stara odmiana. Ma żółtą, zieloną lub różowawą skórkę i odpowiadający jej kolorem miąższ. Większość jej odmian jest bardzo słodka, ale bywa też lekko kwaskowata. Ze względu na zwarty miąższ usuniecie z niej pestek może sprawiać kłopot. Doskonała na kompoty.

Opal:

Średniej wielkości, kulistoowalna śliwkao ciemnoczerwonej skórce z fioletowym rumieńcem. Ma bardzo słodki, soczysty miąższ z łatwością odchodzący od pestki.

Mirabelka:

Mała kulista lub owalna śliwka o dość kwaśnym i cierpkim smaku. Może mieć złotożółtą skórkę z białym nalotem, pomarańczowo- czerwoną albo czerwonobrązową. Miąższ dość łatwo odchodzi od pestki. Jest złotożółty, zwarty, bardzo słodki i lekko korzenny. Mirabelki należą do najlepszych śliwek na kompoty. robi się z nich doskonałe dżemy i soki.