Sorgo - zboże z Afryki

  • 2

Jakie ma wartości odżywcze i gdzie się je uprawia? Niektórzy twierdzą, że ta odporna na suszę roślina zastąpi w naszym kraju ziemniaki i kukurydzę. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj!

         
ocena: 4/5 głosów: 4
Sorgo - zboże z Afryki
fot. fotolia
Ogólne informacje o pochodzeniu i wyglądzie

Sorgo to rodzaj roślin z rodziny wiechlinowatych (to główny składnik roślinności stepowej, łąkowej oraz pastwiskowej, należą do niej również rośliny uprawne, w tym również zboża). Zatem to proso jest rośliną z rodziny traw. Występuje głównie na terenach tropikalnych.

Sorgo odporne jest na suszę oraz wysokie temperatury panujące na afrykańskim kontynencie. Roślinę tę uprawiano już 3 tys. lat p.n.e. w Etiopii. Z tego właśnie kraju zboże to rozprzestrzeniło się na pozostałe części Afryki i dotarło do Europy oraz na Daleki Wschód. Obecnie sorgo uprawia się w basenie Morza Śródziemnego oraz w Ameryce Środkowej.

srogo
Zdjęcie: Fotolia

Najprawdopodobniej z Afryki pochodzi sorgo murzyńskie (durra). Jego ziarna przetwarza się na mąkę i kaszę. Z kolei sorgo sudańskie jest pastewną rośliną, która osiąga nawet do 3 metrów wysokości.

Kolejny rodzaj to tak zwane sorgo cukrowe, jak sugeruje nazwa, stanowi źródło cukru, ziaren i słomy ryżowej, którą wykorzystuje się do produkcji mioteł. Wyglądem roślina ta przypomina kukurydzę. To piąte, pod względem ilości upraw, zboże na świecie.
 
Jak uprawiać sorgo?

Roślina ta powinna być uprawiana na glebach, które są lekkie, żyzne i suche. Ciepła i szybko nagrzewająca się gleba jest idealna do produkcji sorgo, ten rodzaj rośliny nie lubi gleb wilgotnych. Dłuższe okresy suszy jej nie szkodzą, a to dzięki rozbudowanemu systemowi korzeniowemu, który umożliwia jej pobieranie wody z głębszych partii gleby. Kiedy susza trwa bardzo długo, roślina nie zamiera tylko przechodzi w tak zwany stan uśpienia. Sorgo jest też odporne na choroby.

Kiedy wysiewać tę roślinę? Najlepiej pod koniec maja. Temperatura wynosi wtedy od 13 do 15 °C. Kiedy gleba jest ciepła, roślina szybko kiełkuje i wschodzi.

Wartości odżywcze sorgo

Ta roślina jest źródłem witamin z grupy B (B1, B2, B3), beta karotenu oraz minerałów: wapnia, fosforu i żelaza. W 100 gramach tej rośliny znajduje się 336 kalorii. Ziarna sorgo nie zawierają glutenu.

Roślina ta bardzo dobrze wpływa na pracę naszego układu pokarmowego, a to dlatego, że zawiera dużo błonnika. Jeśli cierpisz na zaparcia lub nadmierną ilość kwasów żołądkowych, sorgo na pewno przyniesie ulgę w Twoich dolegliwościach.

Roślina ta powoduje uczucie sytości. Sorgo powinny jeść osoby, które cierpią na cukrzycę, ponieważ ma bardzo niski indeks glikemiczny, czyli po jego spożyciu nie następuje gwałtowny wzrost cukru we krwi.

sorgo

Zdjęcie: Fotolia

Zastosowanie sorgo

Liście tej rośliny mogą być używane do produkcji paszy dla bydła. Ziarno z kolei przerabia się na mąkę oraz kaszę. Z mąki można przygotowywać placki, makarony, a także różnego rodzaju pieczywo. Z sorgo, podobnie zresztą jak z ziemniaków, produkuje się napoje alkoholowe (np. piwo).

Całe nasiona sorgo wykorzystywane są jako składniki sałatek, zup i zapiekanek. Z mąki można także przyrządzić pierogi oraz naleśniki.

Z niejadalnych odmian sorgo pozyskuje się czerwony barwnik, który służy do farbowania mat, tkanin czy kozich skór. W Nigerii Południowo-Zachodniej z sorgo otrzymuje się barwnik koloru fioletowego.

Sorgo dla osób z celiakią

Osoby, które cierpią na tę chorobę nie tolerują glutenu. Sorgo to produkt bezglutenowy, który bogaty jest w składniki mineralne oraz białko. Mąka z tej rośliny powinna być zatem wykorzystywana przez tych, którzy chorują na celiakię. Na pewno poprawi smak wypieków bezglutenowych.

A czy ktoś z Was słyszał kiedykolwiek o sorgo? Wykorzystujecie tę roślinę w swojej kuchni? Jeśli tak, podzielcie się z nami swoimi spostrzeżeniami!


Zobacz także pomysły na domowe maseczki z dodatkiem zbóż >>>